Az új kormány egyik legfontosabb feladata, hogy a kistelepüléseken élők számára munkát, lehetőséget kínáljon – mondta a Miniszterelnökséget vezető államtitkár a mintegy 440 lakosú Csongrád megyei község képviselő-testületének ülésén.
Lázár János közölte: az államnak május 1. és december 31. között éves szinten 200 ezer embernek biztosítania kell közmunkát, ami legalább annyi ember, mint amennyi május 1-je előtt dolgozott, sőt bizonyos településeken több is.
szerk.: ezzel kapcsolatban a legnagyobb kérdés, hogy mit is jelent Lázár János értelmezésében a "minden munkaképes korú, egészséges ember" megnevezés. Mert, hogy jelenleg közel 400 ezer munkanélküli van - azokat leszámítva, akik a közfoglalkoztatásban dolgoznak -, emellett, ahogy azt korábban kifejtettük, közel 170 ezer olyan személy van hazánkban, akiket rejtőzködő munkanélküliként lehet aposztrofálni, hiszen semelyik statisztika nem látja őket; sem a KSH, sem az NFSZ.
Ha tehát Lázár "mindenki" határozószavára alapozunk, minimum 500 ezer embernek kellene közmunkát biztosítani, miközben eddig éves átlagban nagyjából 250 ezer főt sikerült bevonni a programokba. Vagyis a létszám ezzel megtriplázódna, ami drasztikus költségvetési vonzattal is járna.
Mindenesetre a célokkal Lázár kijelentése összhangban van. Orbán Viktor március közepén megfogalmazott 10 pontjának egyike ugyanis a teljes foglalkoztatás, ami nagyjából 3 százalékos munkanélküliségi rátát jelentene a kormányfő értelmezésében.
A most kezdődő uniós költségvetési ciklusban jelentős források állnak rendelkezésre a Kelet-Magyarországon és a kisebb településeken működő ipari tevékenységet végző kis- és közepes vállalkozások támogatására is - mondta Lázár János.
A kistelepüléseken élők foglalkoztatása, munkába jutása szempontjából fontos a közösségi közlekedés szervezésének javítása, ami nem elsősorban pénzkérdés - hangsúlyozta az államtitkár.
A kormány szeretne érdemben megváltoztatni azon a helyzeten, hogy a földalapú támogatások 75 százalékát, a vidékfejlesztési támogatások pedig négyötödét a pályázók 10 százaléka kapta meg. A források igazságosabb elosztásával nagyobb támogatás juthat a munkaerő-igényes ágazatoknak, mint az állattenyésztés vagy zöldség-gyümölcs termesztés - mondta a politikus.
Lázár János kifejtette, a kormányzat lezártnak tekinti az önkormányzati rendszer átalakítását. A szociális rendszer igazságosabbá tételéből azonban kihagyhatatlanok a helyi képviselő-testületek, nem lehet a távolból megmondani, kik azok, akik támogatásra érdemesek és támogatásra szorulnak. Az ellátásokhoz az államnak a forrásokat biztosítani kell, a döntésekben azonban a tervek szerint nagyobb szerep hárul majd az önkormányzatokra - tette hozzá.
MTI/mfor.hu