A Központi Statisztikai Hivatal pénteki gyorsjelentése felemás adatokat tartalmazott. Hosszú idő óta csak arról szólnak az adatsorok, hogy ha többen is dolgoztak az adott hónapban Magyarországon a legalább 5 főt foglalkoztató vállalatoknál, az csak a közmunka eredménye. Most májusban sincs ez másként.
Nemzetgazdasági szinten 2,707 millióan álltak alkalmazásban, ami előző évhez képest kicsivel több mint 12 ezer fős bővülés eredménye, ami a majdnem 150 ezer fős közfoglalkoztatotti létszámnak köszönhető. Viszont 2011 nyara óta nem volt olyan, hogy éves bázison két egymást követő hónapban bővült volna a létszám.
A versenyszférában ugyanis tovább tart az éves bázisú létszámcsökkenés. Áprilishoz viszonyítva ugyan a szezonális tavaszi, nyári munkalehetőségeknek köszönhetően 8 ezerrel bővült az alkalmazottak száma ebben a szektorban, a tavaly májushoz nézve tovább tart a csökkenő trend. A most közölt 1,812 millió fő közel 10 ezres elmaradást mutat. Ezzel pedig immár kereken másfél éve folytatódik a versenyszféra zsugorodása. Egyetlen öröm az ürömben, hogy az elmúlt hónapokban stabil, 10 ezer fő körüli eltérés van az előző évi adatokhoz képest, miközben 2012 év végén még a 40 ezret is meghaladta a mínusz.
Ami jó: nőnek a reálbérek
A statisztika igazán jó oldala pedig a keresetekre vonatkozó adataihoz kapcsolódik. Nemzetgazdasági szinten 214,6 ezer forint volt az átlagos, prémiumok nélküli bruttó kereset, ami előző évhez képest 2,6 százalékos változást jelent. A versenyszférában pedig átlagosan 226 ezer forintért dolgoztak azok, akiknek rendszeres, bejelentett munkája van, vagyis 3,4 százalékkal többért, mint egy évvel ezelőtt.
A nettó béreknél viszont még ezeknél is nagyobb arányú változás volt annak eredményeként, hogy idén már nem kell - az szja szempontjából - bruttósítani a 202 ezer forint feletti béreket. Országos átlagban az előző évihez képest 4,4 százalékkal vihetnek haza többet az alkalmazottak, vagyis 152 ezer forintért végzik a munkát, míg a versenyszférára 5,3 százalékos növekedést mutatott ki a statisztikai hivatal. A vállalkozásoknál így 161 ezer forintot kaptak kézhez a dolgozók.
Mivel a májusi infláció 1,8 százalékos volt, ez azt jelenti, hogy reálszinten a nemzetgazdaságban 2,5 százalékkal ér többet a fizetés idén, míg a versenyszféra esetében ez 3,3 százalékot tesz ki.
Székely Sarolta
mfor.hu