Már a szomszédos országokból sem jönnek hozzánk dolgozni
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat legfrissebb adatai szerint 2013. első félévben a kiadott egyéni munkavállalási engedélyek száma 5844 darab volt, amely az előző év azonos időszakához képest 2,7 százalékos növekedést jelent. Ezen belül egyedül csak az Európán kívüli országokból érkezők esetében volt bővülés előző év azonos időszakához képest, 17,1 százalékos. Ezzel párhuzamosan a nem uniós tagállamokból érkezők száma 17,9 százalékkal csökkent, sőt, a szomszédos országainkból 36,6 százalékkal csökkent a kiadott munkavállalási engedélyek száma.
Az állampolgárságokat nézve abban nem történt változás, hogy továbbra is a legtöbb engedélyt a kínai munkavállalóknak adták ki, 1857 darabot, őket követték az ukránok 575, a vietnámiak 550 és a szerbek 453 kiadott engedéllyel, ráadásul mindegyik esetben növekedést is mutatnak a számok a tavalyi első félévhez képest. Ezeknél azonban jóval jelentősebb mértékben ugrott meg a japánoknak kiadott engedélyek száma, mégpedig 85,8 százalékkal, míg a második legnagyobb bővülés a vietnámiak esetében volt, 48,6 százalék.
2013. első félévben az összes kiadott engedély 31,8 százalékát a kereskedelem, 21,6 százalékát a feldolgozóipar, 15 százalékát a vendéglátás, 4,8 százalékát pedig a tudományos és műszaki tevékenység nemzetgazdasági ágakra vonatkozóan adták ki. A feldolgozóiparban az élelmiszer, ital, dohánytermék gyártása, a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása ágazatokban került kiadásra a legtöbb munkavállalási engedély.
Az érvényes engedélyek száma nem igen lett több
Hiába növekedett a kiadott engedélyek száma az első félévben, az érvényes engedélyeké azonban érdemben nem változott, hiszen az NFSZ által közölt külföldieknék lévő munkavállalási engedélyek száma 18 970 darab volt, ami mindössze 0,7 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit.
Ha országok szerinti csoportokat nézzük, azt tapasztaljuk, hogy egyedül az Európán kívüli országok esetében nőtt az érvényes munkavállalási engedélyek száma, 9,5 százalékkal. Ezzel szemben az Európai Unióhoz nem tartozó, de Európában található országok állampolgárai körében 15 százalékkal, a Magyarországgal szomszédos, de nem EU tagállamoknál pedig 32 százalékkal csökkent az érvényben lévő engedélyek száma.
A 2012. június 30-ai állapothoz képest a legnagyobb mértékben a koszovói állampolgárok érvényes engedélyeinek száma növekedett, több mint két és félszeresére. Emellett a japánok (44,6 százalékos), az irániak (35,3 százalékos), a brazilok (32,9 százalékos) és a vietnámiak (31,6 százalékos) esetében tapasztalható nagyobb mértékű növekedés a vizsgált állampolgárságok kapcsán. Akárcsak a kiadott engedélyek esetében, az érvényes engedélyek is a legnagyobb számban a kínai állampolgárokhoz kötődnek, ők 6430 darabot birtokolnak, majd őket az ukránok követik 2622 darabbal.
A legtöbb külföldi egyébként a kereskedelem és gépjárműjavítás területén dolgozott az idei első félévben, hiszen itt 5688 érvényes engedély volt, a második legmagasabb számmal a feldolgozóipar rendelkezik, 3685 engedéllyel, a dobogó harmadik fokára pedig a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás fért fel 3233 darabbal.
mfor.hu