Míg 2001-ben 134 nap alatt sikerült egy felsőfokú végzettségű szakembernek elhelyezkednie, 2003-ban már 168 nap kellett hozzá. A tavalyi a fordulat éve volt, ekkor ugrott ugyanis meg a felsőfokú végzettségűek regisztrált száma a munkaügyi központokban.
[ajanlo=65][igazitas=left/]A budapesti regisztrált diplomás munkanélküliek aránya 2003-ban már meghaladta a 11 százalékot (5 százalékponttal meghaladva az 1998-as adatot), míg vidéken 6 százalék körüli a diplomások állástalansági rátája. Jelenleg is jellemző, hogy több, középfokú végzettséghez kötött pozíciót is diplomások látnak el, csak hogy munkához jussanak.
A hazai helyzet analógiájára a svéd helyzetet lehet említeni. A 80-as évek végén 10 százalék fölé kúszott Svédországban a munkanélküliség, így a pályaorientáció során mindenkinek azt javasolták, menjen egyetemre, tanuljon. Tavaly pedig már azt tanították a svéd munkaügyi központok tréningjein, hogyan lehet egy önéletrajzot úgy megírni, hogy ne derüljön ki belőle, a jelöltnek felsőfokú végzettsége van, illetve túlképzett az adott pozícióhoz, írja a Világgazdaság.
Lehetőségek nélküli pályakezdő diplomások
Általában véve is nő a regisztrált állástalan diplomások száma, a legnehezebb azonban a pályakezdők helyzete, írja a Világgazdaság.