3p

A kínai Sinopec állami olaj- és vegyipari társasággal állapodott meg az orosz-brit TNK-BP Volga-vidéki kitermelő egysége, az Udmurtnyefty eladásáról. Mint ismert a Mol a Gazprom olajipari részlegével, Gazprom Nyefty partnereként indult a tenderen.

A kínai ajánlat győzte meg őket

A kínai társaság, és a brit-orosz cég kedden kicserélte az ügylet üzleti feltételeit tartalmazó írásos okmányokat, jelentette be a TNK-BP az előzetes megállapodást. Az Udmurtnyefty eszközeit működő vállalatként adják el, állt a TNK-BP moszkvai közleményében, amely szerint az ügylet megkötésére, és az adásvételi szerződés aláírására is hamarosan sor kerülhet. Médiajelentések szerint a Sinopec a termelés tekintetében harmadik orosz olajcéggel, az állami Rosnyefttyel társulhat az Udmurtnyefty megvételére.

A Mol és Gazprom gázmonopólium olajkarja, a Gazprom Nyefty, amelyek bejutottak TNK-BP tenderének végső szakaszába, szemlátomást elkéstek előzetes társulási egyezségükkel az Udmurtnyefty megvásárlására. A konzorciumban a Gazprom Nyefty 1,5-1,7 milliárd dollárral, a Mol pedig ennél 300-400 millióval többel vehetett (volna) részt, jelezte Alekszandr Rjazanov, a Gazprom cégvezetési alelnöke az MTI értesülése szerint.

A Gazprom miatt nem jött össze az üzlet?

Mindamellett moszkvai megfigyelők feltételezték, hogy a TNK-BP azért dönthetett végül is a Sinopec javára az Udmurtnyefty-tenderen, mert egyelőre zátonyra futottak a Gazprommal a kelet-szibériai Kovikta gázmező közös kiaknázásáról és a kitermelendő gáz kínai exportjáról folytatott tárgyalásai.

Ami a Mol és a Gazprom egyéb közös ügyeit illeti, Alekszej Miller Gazprom-vezér budapesti vizitje előtt Alekszandr Medvegyev cégvezetési alelnök a moszkvai sajtóértekezleten megjegyezte, hogy a Gazprom és a német E.ON a jövő héten újabb fordulót tart húzódó-halasztódó részvénycsere-tárgyalásaiban. Ez az átfogó alku az E.ON magyarországi vagyonrészeit is érinti, mégpedig nemcsak a gázellátásban és gáztárolásban, hanem az áramszolgáltatásban is, ismételte meg. A Gazprom mint társtulajdonos még nem adta hozzájárulását ahhoz, hogy a Mol eladhassa az E.ON-nak a Panrusgaz kereskedőcégben birtokolt fele részét - áll az MTI beszámolójában.

Gázvezeték és tárolók építéséről állapodnak meg

Kedden egyébként a magyarországi kereskedelmi gáztárolók létesítéséről írt alá előzetes megállapodást Budapesten az orosz Gazprom németországi leánycége, a berlini ZMB GmbH és a Mol Nyrt. A két társaság egy "study company" létrehozásával indítja meg a közös munkát - számol be a Világgazdaság.

A tervek szerint Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója és Alekszander Medvegyev elnökhelyettes szerda délelőtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, Kóka János gazdasági miniszterrel és Hernádi Zsolttal, a Mol elnök-vezérigazgatójával is tárgyal, majd széles körű együttműködési megállapodást írnak alá a magyarországi gáztárolásról, a hazánkon keresztüli gáztranzitról, valamint a Mol és a Gazprom olajipari kooperációjáról - írja a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!