A kínai társaság, és a brit-orosz cég kedden kicserélte az ügylet üzleti feltételeit tartalmazó írásos okmányokat, jelentette be a TNK-BP az előzetes megállapodást. Az Udmurtnyefty eszközeit működő vállalatként adják el, állt a TNK-BP moszkvai közleményében, amely szerint az ügylet megkötésére, és az adásvételi szerződés aláírására is hamarosan sor kerülhet. Médiajelentések szerint a Sinopec a termelés tekintetében harmadik orosz olajcéggel, az állami Rosnyefttyel társulhat az Udmurtnyefty megvételére.
A Mol és Gazprom gázmonopólium olajkarja, a Gazprom Nyefty, amelyek bejutottak TNK-BP tenderének végső szakaszába, szemlátomást elkéstek előzetes társulási egyezségükkel az Udmurtnyefty megvásárlására. A konzorciumban a Gazprom Nyefty 1,5-1,7 milliárd dollárral, a Mol pedig ennél 300-400 millióval többel vehetett (volna) részt, jelezte Alekszandr Rjazanov, a Gazprom cégvezetési alelnöke az MTI értesülése szerint.
A Gazprom miatt nem jött össze az üzlet?
Mindamellett moszkvai megfigyelők feltételezték, hogy a TNK-BP azért dönthetett végül is a Sinopec javára az Udmurtnyefty-tenderen, mert egyelőre zátonyra futottak a Gazprommal a kelet-szibériai Kovikta gázmező közös kiaknázásáról és a kitermelendő gáz kínai exportjáról folytatott tárgyalásai.
Ami a Mol és a Gazprom egyéb közös ügyeit illeti, Alekszej Miller Gazprom-vezér budapesti vizitje előtt Alekszandr Medvegyev cégvezetési alelnök a moszkvai sajtóértekezleten megjegyezte, hogy a Gazprom és a német E.ON a jövő héten újabb fordulót tart húzódó-halasztódó részvénycsere-tárgyalásaiban. Ez az átfogó alku az E.ON magyarországi vagyonrészeit is érinti, mégpedig nemcsak a gázellátásban és gáztárolásban, hanem az áramszolgáltatásban is, ismételte meg. A Gazprom mint társtulajdonos még nem adta hozzájárulását ahhoz, hogy a Mol eladhassa az E.ON-nak a Panrusgaz kereskedőcégben birtokolt fele részét - áll az MTI beszámolójában.
Gázvezeték és tárolók építéséről állapodnak meg
A tervek szerint Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója és Alekszander Medvegyev elnökhelyettes szerda délelőtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, Kóka János gazdasági miniszterrel és Hernádi Zsolttal, a Mol elnök-vezérigazgatójával is tárgyal, majd széles körű együttműködési megállapodást írnak alá a magyarországi gáztárolásról, a hazánkon keresztüli gáztranzitról, valamint a Mol és a Gazprom olajipari kooperációjáról - írja a Világgazdaság.