Magyarországon az aktív önkéntes munkában való részvétel aránya az EU átlag (33 százalék) mintegy fele, 17 százalék. Lengyelország, Portugália, Litvánia és Bulgária ennél is rosszabb mutatókkal rendelkezik.
A 27 tagállamban mintegy 26 800 embert megszólaltató kutatás másik következtetése, hogy bár a legtöbb európai (65 százalék) nem vesz aktívan részt önkéntes munkában, illetve nem végez ilyet, az európai átlag nagy különbségeket rejt az egyes tagállamok között. Az eredmények szerint Ausztriában (60 százalék), Hollandiában (55 százalék), Svédországban (53 százalék) és Németországban (52 százalék) a válaszadók több mint fele számolt be arról, hogy a felsorolt szervezetekben aktívan tevékenykedik. A részvétel aránya Bulgáriában (10 százalék), Litvániában (11 százalék) és Portugáliában (12 százalék) a legalacsonyabb.
A "tettrekészség" iránti hajlandóságot két társadalmi-demográfiai tényező befolyásolja: az emberek foglalkozása és iskolázottsága. A vezető állásúként besorolt válaszadók mintegy fele (49 százalékuk) aktívan végez önkéntes munkát, míg a munkanélkülieknél ez az arány csupán húsz százalékos. Ami az iskolázottságot illeti, az adatok azt mutatják, hogy minél több időt töltött valaki nappali képzésben, annál valószínűbb, hogy aktívan végez önkéntes munkát, de legalábbis részt vesz ilyenben.
Érdemes megjegyezni, hogy nincs összefüggés aközött, hogy az önkéntesek milyen arányban vesznek részt a szervezeteket segítő munkában és aközött, hogy főállásuk lehetővé teszi-e szakmai, családi és magánéletük egyensúlyát, illetve hogy munkájukat feszültségekkel telinek és nehéznek találják-e, áll a TNS közleményében.