Varga Antal ezzel kapcsolatban az MTI-nek elmondta: az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) ügyvezetői tisztségét viszont megtartja, mert Demján Sándorral, az OTSZ elnökével úgy döntöttek, minden eszközzel addig küzdenek, amíg a takarékszövetkezeteket sújtó törvény jogsértő rendelkezései érvényben vannak.
(szerk.: Varga Antal a hvg.hu információi szerint már a negyedik olyan vezető, aki a takarékszövetkezetek államosítása miatt mond le posztjáról. Csicsáky Péter, a Takarékbank elnök-vezérigazgatója július elején mondott le és távozott azonnali hatállyal. Július közepén Lakatos Antal, a Kinizsi Bank elnök-vezérigazgatója is lemondott minden tisztségéről. Őt követte Takács László, a Hajdú Takarék elnök-ügyvezetője, aki egyúttal a legnagyobb intézményvédelmi alap, az Országos Takarékszövetkezeti Intézményvédelmi Alap (OTIVA) alelnöke is volt.)
Elmondta: miután lemondását a Zirci Takarékszövetkezet péntek délután tartott közgyűlésén bejelentette, távozott is a takarékszövetkezet közgyűléséről, ahol elfogadták az új, egységes alapszabályt, amelyet a szektor átalakításáról szóló törvény szerint minden takarékszövetkezetnek el kell fogadnia augusztus 27-ig. Varga Antal közölte: csütörtökön az OTSZ is közgyűlést tartott, amelyen összesen 95 takarékszövetkezeti elnök vett részt.
Az OTSZ ügyvezetője a legnagyobb problémának azt nevezte: úgy kellett az OTSZ közgyűlésén állást foglalniuk a TakarékBank új alapszabályáról, hogy a takarékszövetkezetek meg sem kapták az alapszabályt. Ennek ellenére azt a felhatalmazást adták a TakarékBank augusztus 27-én tartandó közgyűlésén részt vevő takarékszövetkezeti vezetőknek, hogy szavazzák meg a bank új alapszabályát, mivel annak elutasítása az adott takarékszövetkezet hitelintézeti jogosítványának visszavonását vonná maga után. Újabb gondként említette, hogy egyelőre semmi nem derült ki a TakarékBank vezető testületeinek leendő személyi összetételéről, gyakorlatilag az még mindig "titkos".
Az OTSZ mint szövetség maga is részt vesz a TakarékBank szerdai közgyűlésén, mivel az OTSZ-nek - saját jogon - 2600 takarékbanki részvénye van. Kiemelte: az ellentmondásos helyzet miatt Demján Sándor OTSZ-elnökkel együtt arra az álláspontra helyezkedtek, hogy saját hatáskörükben minden lehetséges jogi segítséget megadnak azoknak a takarékszövetkezeteknek, amelyek jogi úton meg akarják támadni az alapszabály elfogadását, illetve a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) felállításának körülményeit.
MTI