A BorsodChem Rt. hosszú távon fókuszálni kíván a kemény és lágy poliuretánhabok alapanyagát képező MDI- és TDI-termékek gyártására, melyek során benzol és toluol kerül felhasználásra. A két termék előállításával foglalkozó lengyel vállalat megvásárlása növeli a BorsodChem Rt. vertikális integráltságát, segíti az értékteremtő lánc gazdaságosságát, illetve növeli a termelési lánc alapanyag-ellátottsági biztonságát.
A vételárat készpénzben fizeti ki a vevő, nagysága nem ismeretes és a vezérigazgató elmondása szerint üzleti titok részét képezi. Az ár megfelel a piaci követelményeknek és versenyképes volt, mondta el a vezérigazgató. Az adás-vételt a lengyel versenyhivatalnak még jóvá kell hagynia, ami 2-2,5 hónap alatt megtörténhet, közölte Kovács az mfor.hu-val.
A vállalat több évvel ezelőtt megfogalmazott egy szelektív, Közép-Európára irányuló akvizíciós politikát. Az időnként felmerülő lehetőségeket a társaság hosszas elemzések közepette megvizsgálja, majd dönt az akvizícióról. Egy ilyen jellegű felderítés után döntött úgy a BC, hogy a Zachem S.A. privatizációját az előzetes általános Due Diligence után befejezi.
A Petrochemia-Blachownia S.A. tevékenysége nem illett bele a tulajdonos Ciech S.A. portfóliójába, viszont a BorsodChemével összhangban volt, közölte Kovács. A társaság azért döntött úgy, hogy megvásárolja a lengyel vállalatot, hogy beszállítói hálózatát szélesítse és az egyedi cégektől való függést megszüntesse. A Petrochemia-Blachownia 25 millió zloty alaptőkéjű, 200 főt foglalkoztató társaság éves árbevétele meghaladja a 75 millió dollárt. A termelj és vásárolj működési filozófiát követve a BC próbál stratégiailag úgy terjeszkedni, hogy ne függjön termelése más cégtől, jelen esetben beszállítóitól.
A vállalat akvizíciója olyan szempontból is előnyös, hogy a BC másik leánya, a csehországi Ostravában található BC-MCHZ üzem mindössze 60-70 kilométerre van a délnyugat-lengyelországi társaságtól, így logisztikai költségminimummal működik. A Petrochemia értékesítése része egy a vállalat által korábban lefogadott petrolkémiai piacról történő kihátrálásnak, mondta el Ludwik Klinkosz, a Ciech S.A. elnöke.
A keleti piacok növekedésével a BC mutatói jól alakulnak, például az ukrán piac közel tízszer annyit vásárol a társaságtól, mint korábban. A BC idén már bővítette anilin- és PVC-kapacitását is, elkészült az új MDI üzem is, a VCM-kapacitás próbaüzemét még októberben elkezdik. Jövőre a társaság új elektrolízis üzemet épít, majd tovább bővíti PVC-kapacitását. A vállalat idén csoportszinten több mint 42 milliárd forintot költött saját beruházásaira.
A nyersolaj árak az utóbbi hónapokban sosem látott dráguláson mentek keresztül, ezért a 60-as években elvetett acetilén-kémián alapuló műanyag-gyártás ismét versenyképes lehet. Mivel az olajderivátumok gyorsabban drágulnak, mint maga az olaj, ezért a gyártók más megoldást próbálnak keresni. A földgáz ára képlet szerint követi az olaj árát, summázta véleményét Kovács.
Tunyogi Henrik
Kapcsolódó anyagok:
Folytatódik a Linde-BorsodChem beruházás
Alapanyag-gyártót vesz a BorsodChem