2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lengyelország saját irányítása alá akarja vonni az orosz Gazpromnak az ország területén áthaladó gázvezetékeit az EU III. Energiacsomagjának rendelkezéseire hivatkozva, amelyek szerint az ilyen berendezéseket független szervnek kell irányítania és hozzáférést kell biztosítani harmadik feleknek is.

A lengyel szándék az évi 33 milliárd köbméteres kapacitású Jamal-Európa 684 kilométeres lengyelországi szakaszára vonatkozik, ezt kellene a lengyel állami GazSystem irányítása alá helyezni. A Gazprom azonban kizárólag üzemeltetőként lenne hajlandó elfogadni a cég szolgáltatásait.

A Kommerszant című orosz üzleti lap értesülése szerint a GazSystem már július elején megküldte az Europolgaz céggel kötendő megállapodás tervezetét. Az Europolgaz a Gazprom, a lengyel PGNiG (48 százalék) és a Gas-Trading cég (4 százalék) tulajdonában van.

A Gazprom azt javasolja, hogy a vezeték technikai kiszolgálásáról kössenek megállapodást, s a többi funkciót vállalja az Europolgaz, de a GazSystem teljes egészében irányítása alá akarja vonni a vezetéket, s egyebek között önállóan akar szerződéseket kötni a gázszállítókkal, hozzáférést kíván biztosítani a vezetékhez harmadik feleknek is, és maga akarja meghatározni a tranzitdíjakat. Az utóbbit Lengyelország régen akarja emelni, de a Gazprom ellenáll. A lengyel fél célja, hogy teljesen integrálja a lengyelországi vezetékrendszerbe a Jamal-Európa vezeték adott szakaszát, és hogy többek között fordított irányba használhassa, például Németországból érkező szállításokra.

Az orosz energiaügyi minisztérium szerint a meglévő kétoldalú kormányközi gázmegállapodások, és a javasolt orosz megállapodás lehetővé teszi a lengyel fél számára a tranzitmonopólium megőrzését.

A lapnak a minisztériumi forrás azt mondta, már készen is volt az - orosz fél számára elfogadható - megállapodás, de az EU beavatkozott.

A Kommerszant idézte Mihail Korcsemkint, az East European Gas Analysis amerikai tanácsadó cég vezetőjét, aki úgy vélte: az EU ki fog tartani követelései mellett, s a gázvezeték megtöltésére lehet alternatív forrásokat találni. "Lengyelországba ugyan aligha érkezik gáz Németországból, de számos tényező járulhat hozzá ahhoz, hogy az orosz gáznak kevesebb hely maradjon a vezetékben" - mondta a szakértő.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!