[ajanlo=229][igazitas=left/]Az éllovas japán metropoliszok helyezése nem meglepő, évek óta az ázsiai szigetország városai vezetik a ranglistát. Más városok esetében ugyanakkor jelentős változások történtek az elmúlt évtizedben. Így például az egykor olcsó helynek számító Moszkva most 119 pontot kapott, ezzel a világranglista negyedik helyén áll, igaz a 2003-as adatok alapján még 114 ponttal a második helyezett volt. Az orosz fővárosban eszerint sokkal drágább az élet, mint például San Franciscóban, amely a Mercer pontlistáján 84,9 ponttal épp az 50. helyen van.
A számítások úgy készülnek, hogy több mint 200 különböző áru és szolgáltatás árát súlyozzák, és etalonnak a New York-i árakat veszik, így az ott mért érték jelenti a 100-as értéket, amelytől felfele és lefele is eltérhetnek a mért értékek alapján az egyes települések. A kutatók szerint Londonban a megélhetés 20 százalékkal drágább, mivel a város a Mercer felmérésben 120,3 pontot kapott, míg az árak alapján a legdrágább Tokió esetében 134,7 pont jött ki.
Ami a skála másik végét illeti, ismét Asuncion, Paraguay fővárosa bizonyult a legolcsóbbnak. A dél-amerikai település 40,3 pontot kapott. Latin-Amerikában egyébként - New Yorkhoz képest - meglehetősen olcsó a megélhetés, a térségben legdrágább Peru is csak a 118. helyezett lett 66,9 ponttal.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Drága városok: Európa feljövőben
Moszkva te drága
Oslo az élen, Tokio csak harmadik
Budapest a legolcsóbbak között
London a legdrágább európai város
Továbbra is a japán metropoliszokban a legköltségesebb az élet, derül ki a Mercer Human Ressources emberi erőforrás-tanácsadó cég felméréséből, amely a világ legdrágább városainak rangsorát évente összegzi. A listát Osaka és Tokió vezeti, a két távol-keleti várost London követi.