A közlemény emlékeztet arra, hogy a villamosenergia-ipar társaságainál az elmúlt hetekben intenzív tárgyalások folytak a 2008. évi ágazati bér- és szociális megállapodásról. Ennek során párhuzamosan zajlottak az egyeztetések a szociális partnerek között a cégcsoportoknál.
A megállapodás aláírásával - a villamosenergia-iparág jelentős cégcsoportjai közül elsőként - az MVM Csoporthoz tartozó vállalatoknál - közöttük a Paksi Atomerőműnél, az MVM Trade-nél, az OVIT-nál - megteremtődtek a munkabéke feltételei - mutat rá a közlemény.
Az ágazati munkaadói oldalnak, a Villamosenergia-ipari Társaságok Munkáltatói Szövetségének tagja az MVM csoport mellett a német RWE és az E.On, valamint a francia EdF magyarországi érdekeltsége, a külföldi tulajdonban lévő cégek azonban egyelőre nem hajlandók méltányolni a munkavállalói elvárást, velük egyelőre nincs megállapodás.
A három ágazati szakszervezet, a Bánya- és Energiaipari Dolgozók Szakszervezete, a LIGA Villamosenergia- és Hőenergia-ipari Szakszervezetek és a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége már februárban javasolta, hogy közösen kérjék fel a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálatot a munkaügyi vita közvetítésre.
Miután idáig nem sikerült megállapodni, a szakszervezetek kedden bejelentették, hogy sztrájkbizottságot alakítottak, és tüntetéseket is szerveznek, mert nem fogadják el a munkáltatók 1,4 százalékos reálbérjavulást eredményező béremelési javaslatát.
A szakszervezetek 7,5 százalékos keresetszínvonal-növekedést követelnek, a munkáltatói oldal pedig 6,25 százalékot ajánlott.