A Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) tanulmánya szerint a jelenlegi zsúfolt munkaerőpiacot az új szakemberek iránti növekvő igény erőteljesen meg fogja változtatni. Nemzteközi viszonylatban 5,2 százalékos fizetésemelkedés várható éves szinten. A HR szakemberek véleménye szerint jelenleg a kezdőfizetések az esetek 36,5 százalékában magasabbak, mint 2003 hasonló időszakában. 2002 és 2003 között a kezdőfizetések 23 százaléka növekedett.
A legnagyobb problémát a szakértők szerint ebben az évben az okozza, hogy az inflációt követniük kell a béreknek. A munkáltatók 33,6 százalékánál még nem eldöntött kérdés, mennyiben követik az árak emelkedését a fizetések.
A vállalatok számára a második legnagyobb nehézséget a megfelelő szaktudással rendelkező munkatársak megtalálása jelenti: 32,4 százalékuk küzd szakember-hiánnyal. A munkaadók 32,4 százaléka emelte a fizetéseket az elmúlt évben, hogy megtartsa az értékes alkalmazottakat, a toborzási nehézségek miatt.
Rebecca Clake, a CIPD elemzője szerint a cégeknek nem sok választásuk marad, a szakember-hiány és az új emberek felvétele miatti nyomás hatására kénytelenek lesznek emelni a fizetéseket. Emellett az állásjelentkezőknek kedvezőbb fizetéseket kell kínálniuk, hogy lerövidítsék az új emberek megtalálásával töltött időt.
Itthon az előző három évnél 2004-ben lassabb béremelkedést irányoznak elő a GKI szakemberei. Magyarország az elmúlt időszakban a csatlakozók átlagánál is erőteljesebb reálbér növekedést ért el, hiszen 2003-ban 3,9 százalékkal bővültek nettó értékben a bérek. Ami a hazai adatokat illeti, a GKI adatai szerint 2003-ban a magyar foglalkoztatottak keresete hozzávetőleg 10 százalékkal haladta meg az inflációt.
Míg 2001 és 2003 között átlagosan 8 százalékos reálbér emelkedés volt Magyarországon, addig a GKI adatai szerint idén 1-2 százalékkal nőhet.
(Menedzsment Fórum)
Magasabb bérekkel próbálják megszerezni a legjobb szakembereket
Beindult a bérek emelkedése a nemzetközi álláspiacon. A trend várhatóan tovább fog erősödni, jelzik a legújabb elemzések.