Különösen fontos az ilyen összehasonlítás például a munkajog, a társasági adózás, vagy a bérköltségek kérdéseiben. Jó tudni, miért előnyösebb például egy magyarországi élelmiszerfeldolgozó cégnek inkább Németországban hűtőkapacitást kiépítenie, mint mondjuk Belgiumban. Külföldi beruházásnál még a látszólag egyszerűbbnek tűnő kérdés is milyen társasági formát válasszunk is jóval bonyolultabbá válik.
Tisztázandó az is, hogy milyen eltérő szabályozásoknak kell megfelelni a hazai anyacégnél és a leendő németországi leányvállaltnál, vagy telephelynél, illetve szükség van megfelelő piaci elemzésekre, értékesítési tanácsokra is. Hasonlóan összetett kérdés, miként kell egyeztetni a számviteli normákat. A beruházásokkal foglalkozó szakemberek egyetértenek abban, hogy a sikeres külföldi befektetés egyik alapfeltétele a megbízható helyi partner. Ő az, aki ismeri a helyi jogviszonyokat, segít a cégalapításban, a szükséges regisztrációk, bejegyeztetések lebonyolításában, a könyvelésben, az esetleges ingatlanvásárlásban, vagy bérlésben. Mindezek tisztázására mindenképpen érdemes szakértőt alkalmazni hangsúlyozza a KPMG partnere.
Magyar befektetőket vár Németország
A beruházások terén a magyar–német viszony egyirányú utcához hasonlítható, ám reális lehetőség, hogy a közeljövőben kétirányú autóúttá bővüljön – véli a KPMG partnere, Stefan Hillers, aki a németországi KPMG munkatársaként öt éve dolgozik Budapesten, és a cég német ügyfeleiért felel.