3p

A családok 57 százalékában az anyagiak döntik el, mikor születik meg a második gyermek – derül ki a Gazdagmami.hu felméréséből. Az anyák több, mint fele csak akkor vállalja a következő gyermeket, ha biztosnak érzi az anyagiakat.

A kedden közzétett felmérés szerint az anyák 44 százaléka az első gyermek 2 éves kora után visszatér a munkahelyére és csak 2-3 év munka után vállalkozik a következő gyermekszülésre. Nagy súllyal esik latba a döntésükben a TGYÁS és a GYED mértéke, hiszen ennek az összege az előző éves jövedelemtől függ: az anyák 11 százaléka tudatosan még a GYED ideje alatt vállalja a 2. gyermeket, mert így a járandóságok összege magasabb szinten maradhat. Ha azonban a következő gyermek már a GYED lejárta után születik, akkor az utána járó TGYÁS és GYED mértéke közel azonos lesz a GYES összegével, ezért dönt úgy az anyák 72 százaléka, hogy inkább visszatér néhány évre a munkahelyére.

Az anyagiak miatt elhúzódó gyermekvállalás limitálja a születendő gyermekek számát is. Mivel Magyarországon az első gyermekvállalás időpontja az elmúlt évtizedekben kitolódott (1960-ban még 22, 2009-ben már átlagosan 26 éves korban szülnek először a magyar anyák), ezért a család pénzügyi lehetőségei jelentősen korlátozzák a gyermekek számát is: 100-ból 72 anya visszatér a GYED-et vagy a GYES-t követően a munkahelyére, ezért a testvérek között 4-6 év korkülönbség alakul ki. A felmérésből kiderült: anyák 81 százaléka gondolja átmenetinek az első gyermek vállalása után munkában eltöltött 1-2 évet és úgy gondolják, a 2. gyermek után vállalt újabb átmeneti időszakot a munkaadójuk már nem nézné jó szemmel.

Az anyák 62 százaléka szívesen vállalna kettőnél több gyermeket, azonban Magyarországon csupán a családok 12 százaléka nevel 3 vagy annál több gyermeket. Ennek az az oka, hogy míg 2 gyermek után még van lehetőség a munkaerő-piaci visszatérésre, addig a 3. gyermek alaposan megnehezíti a munkavállalás esélyeit: a 3 vagy annál több gyermeket nevelő anyák 52 százaléka tapasztalta valamilyen módon, hogy a gyermekei száma miatt hátrányt szenvedett a munkavállalás során. 41 százalékuk arról panaszkodott, hogy a munkaidő összeegyeztethetetlen a család életével (túlórázni kell, vagy 3 műszakos munkarend van), 32 százalék a napi 2 óránál több utazást találta megoldhatatlan problémának és az anyák több, mint 80 százaléka gondolja úgy, hogy legalább egy esetben gyermekei száma miatt utasították el.

Hátrányt jelent az is, hogy az anyák 2 gyermek esetén átlagosan 6, 3 gyermek esetén átlagosan 9 évre esnek ki a munkaerőpiacról. Megoldást jelenthetne, ha az anyák részmunkaidőben vagy távmunkában dolgozhatnának, azonban Magyarországon csupán a munkavállalók 4 százaléka dolgozik részmunkaidőben az Európai Uniós 25 százalékos átlaghoz képest, a távmunkavállalók száma pedig még ennél is kisebb, mindössze 3,7 százalék, mondja Vida Ágnes a Gazdagmami.hu szakértője. A felmérésben résztvevő anyák 95 százaléka szerint fontos, hogy a gyermek 3 éves koráig otthon maradjon, azonban a családok többségében ez nem
valósul meg: az anyák 63,5 százaléka már a GYED lejártával megpróbál visszatérni a munkaerőpiacra.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!