A szakember emlékeztetett rá, hogy az Európai Unió (EU) a támogatási rendszer átalakítását tervezi, amelynek során szét kívánják választani a támogatást a termeléstől. Bényei Illés rámutatott: ahol ezt korábban megtették, mint Belgiumban, vagy Ausztriában ott megszűnt a dohánytermelés, a legnagyobb termelő Görögországban pedig 80 százalékkal csökkent.
Az EU tagállamai 2010-ig kaptak haladékot az új támogatási rendszer bevezetésére, azt követően pedig kötelező lenne. Ez ellen tiltakozunk szerdán Brüsszelben - tette hozzá az elnök.
Bényei Illés elmondta azt is: a dohány termelési költsége hektáronként 1 millió 200 ezer forint, a jelenlegi támogatással alig több mint 100 ezer forint nyeresége van hektáronként a termelőnek. Az új rendszerben a felvásárlási ár és a támogatás összesen csak a termelési költség 70 százalékát fedezné, vagyis jelentős mértékben veszteséges lenne Európában a dohánytermelés - fűzte hozzá.
A szövetség elnöke rámutatott arra, hogy minden tagállamban az elmaradott térségekben, a leggyengébb adottságú, más növények termelésére alkalmatlan földeken folyik a dohánytermelés, sok esetben ez az egyetlen munkalehetőség az ott élőknek. Magyarországon Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében termelik a dohány 80-85 százalékát, idehaza 25 ezer, Európában mintegy 400 ezer embernek jelent megélhetést az ágazat - mondta.
Bényei Illés hozzátette: miután egész Európában a dohánytermesztés költségeinek csak 15-20 százalékát fedezi a felvásárlási ár, a többi a támogatás, az utóbbi tervezett csökkentése az európai dohánytermesztés megszűnéséhez vezethet.