3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Magyarország nyolc helyet javítva megelőzte az eddigi régióelső Szlovéniát a Euromoney folyóirat legfrissebb országkockázati rangsorában.

Skandinávia vezényelte az európai államok előretörését, de különösen a közép-európai rendszerváltók viszonylagos előrelépése volt látványos. A lap elemzői még mindig bíznak az Egyesült Államok gazdaságában.

Az új rangsor szerint már Norvégia és Dánia fizetésképtelenségének kockázata is kisebb, mint az Egyesült Államoké. Míg a nyugat-európai gazdaságok csak egy-két helyet javíthattak, addig a kelet-európai államok némelyike 15-20 hellyel is előrébb lépett. Romlott viszont Lengyelország relatív pozíciója.

Európa erősödését jelzi a lap által megkérdezett szakértők értékelése is az egyes országok idei és jövő évi gazdasági teljesítményéről. Az elemzői konszenzus Közép-Európában a legmagasabb GNP-növekedést Csehországban várja, 5,4 százalékot.

Magyarország először került a rangsorban a régió élére, melyből három mutató tekintetében is kiemelkedik. A politikai kockázat, a garancia nélkül adott hosszú távú magánhitelek GNP-hez viszonyított aránya és a nemzetközi tőkepiacokhoz való hozzáférés mérőszáma is kedvező.

Bár az amerikai gazdaság értékelésében nem tükröződnek a drasztikus lassulással kapcsolatos aggodalmak, az elemzők óvatosságra intenek, főként a feltörekvő piacok vonatkozásában.

Ázsiában Szingapúr és India kivételével valamennyi jelentős ország kockázata növekedett. Ezen a japán és a kínai GNP növekedésére adott előrejelzés javítása sem segített. A legnagyobb pozícióromlást Dél-Korea könyvelhette el. Latin-Amerika teljesítményét Argentína visszaesése árnyékolja be.

A rendszerváltó államok közül jelentősen javított pozícióján a sorban hátrébb található Bulgária és Románia is. Lengyelország gyengébb pontszáma is a metodológiára vezethető vissza: a felmérés idején nem lehetett számszerűsíthető módon értékelni az állam nemzetközi tőkepiacokhoz való hozzáférését, ezért e kategóriában 0 szerepelt.

Ez a helyzet állt elő Szlovénia vonatkozásában is. Magyarország régióelsőségéhez azonban az is kellett, hogy az elemzők megítélése csaknem minden téren jelentősen javuljon. Az átütemezett adósság mértékét és a nemzetközi tőkepiacokhoz való hozzáférést jelző mutató szinten maradt -- az első a lehetséges maximumon -- szeptember, az előző felmérés óta. Javult viszont a politikai kockázatot, a gazdasági teljesítményt, az adósságszolgálatot, a hitelminősítéseket, a bankfinanszírozáshoz való hozzáférést, a nemzetközi rövid távú finanszírozáshoz való hozzájutást és a forfetírozás kamatterhét mérő mutató. Az előbbi kategóriákban kapott osztályzatok összege adja ki az országkockázat 0 és 100 közötti mérőszámát, ahol a nagyobb érték a fizetésképtelenség kisebb kockázatát jelzi.

A lap által megkérdezett elemzők válaszaiból összeállított másik listát -- mely a gazdaságok idei és jövő évi várható teljesítményét jelzi előre -- kis európai gazdaságok vezetik. A gazdasági növekedés mellett a monetáris stabilitást, a külső és belső egyensúlyt, a munkanélküliséget és a strukturális feszültségeket is figyelembe vevő rangsorban még inkább szembetűnő a rendszerváltó gazdaságok előretörése. Ezen a listán ugyan még mindig Szlovénia a régióelső, de Magyarország stabil második Lengyelország előtt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!