2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Magyarország abban érdekelt, hogy minél több gázelosztó hálózat épüljön Európában, hiszen minél több tranzitútvonal közül választhat, annál inkább javul ellátásának biztonsága" - mondta a magyar gazdasági miniszter Moszkvában.

"Az importfüggő Magyarországnak jó, ha beindul a nemzetközi verseny abban, hogy mely cégek, mely országok építsenek gázvezetéket. Ezért támogatjuk a Kék Áramlatot, a Nabuccót és a horvát partoktól a nyugati magyar határok felé tartó vezeték építését egyaránt" - magyarázta Kóka János, aki Leonyid Rejman orosz információs technológiai és távközlési miniszterrel együtt elnökölt a magyar-orosz gazdasági együttműködési kormányközi bizottság ülésén. "Ez a mi érdekünk, míg az orosz Gazprom érdeke az, hogy a saját tulajdonába vonja ennek a vertikumnak (vagyis a tranzithálózatoknak) minél több tagját" - tette hozzá Kóka.

Moszkvai megfigyelők megjegyezték, hogy a gázszükségletének túlnyomó részét orosz importból fedező Magyarországnak az útvonalakkal együtt a szállítók diverzifikálása is érdekében áll. Erre a Fekete-tenger alatti orosz-török Kék Áramlat gázvezeték Törökországtól Ausztriáig nyúló balkáni meghosszabbítása nem alkalmas (hiszen az is orosz gázt szállítana). Alkalmas azonban az (észak-afrikai cseppfolyós gázt fogadó) horvát kikötőből tervezett vezeték, és alkalmas lehet a Nabucco is, amely azeri, valamint (a Kaszpi-tenger alatti vezetéken) kazah és iráni gázt hivatott szállítani ugyancsak Törökországból Ausztriába.

Kóka hangsúlyozta, hogy a Kék Áramlat meghosszabbítását a Gazprom a Mollal készíti elő, s az orosz óriáscéggel való stratégiai partnerség jóvoltából Magyarország elosztó központtá válhat Kelet-Közép-Európában. A Gazprom és a Mol közös vállalata fél éven belül készíti el a tanulmányt e balkáni elágazás megvalósíthatóságáról, beleértve egy tízmilliárd köbméteres magyarországi gáztároló létesítését is. Korábban Alekszej Miller Gazprom-vezér azt mondta, hogy a tanulmány már ez év végére elkészül.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!