Fogékony időszakot élünk. Diagram a csoport tőkéjéről és felépítéséről. - Végezetül nem kerülhető meg egy aktuális kérdés. Bár az ötletek megvalósítása valóban nem csak a pénzen múlik, viszont a nemrég bejelentett Gyurcsány-csomag az eddiginél is nagyobb terhet rak majd a kis- és középvállalkozásokra. Ön szerint milyen hatással lesz ez az innovációs ötletek jövőjére?
- A szokásostól eltérő szempontból közelítek a kérdéshez. Magyarországon jelenleg több mint 10 ezer milliárd forint van készpénzben, betétszámlán, folyószámlabetétben, állampapírban vagy intézményesült portfolió formájában ehhez hasonló eszközökben. Ha csupán a készpénzben, folyószámlán vagy lakossági betétszámlán lévő összeget nézzük, akkor is 7200 milliárd forintról beszélhetünk. Ehhez képest a Brokernet Csoport új díjforgalma tavaly 12 milliárd forint volt, pedig markánsan piacvezetők vagyunk a közép-hosszútávú értékpapíralapú unit-linked lakossági megtakarítások terén.
Ha ez a 7200 milliárd forint egy része vállalkozásba vagy az adott célnak jobban megfelelő eszközbe - például részvénybe, kötvénybe, befektetési jegybe, nyugdíjpénztárba - helyeződne át, az már önmagában pozitív változásokat eredményezhetne. Ez a hatalmas pénz ugyanis jelenleg olyan eszközökben áll, amelyektől számottevő reálhozam nem várható.
- Milyen trend jöhet a jövőben?- Az átrendeződés megállíthatatlanul zajlik: a készpénz és a betétszámlák aránya folyamatosan szorul vissza, a részvényeké, befektetési jegyeké és életbiztosításoké pedig dinamikusan nő. Persze még van mit behoznunk. Míg jelenleg Magyarországon az összes megtakarítások közel 50 százaléka áll számlapénzben, addig az EU-ban csak 20 százalékot tesz ki az arányuk. Az aktuális gazdasági helyzet és a közhangulat ezt a változást nem veszélyezteti, csupán annak gyorsaságát befolyásolhatja.
- Jelenleg rendkívül fogékony időszakot élünk: ezerszer könnyebb az emberekkel értékpapírokról, részvényekről, a "vegyes" nyugdíjrendszerről beszélgetni. Ráadásul ma lényegesen több pénze van a lakosságnak, mint 7-8 éve. S ami talán ennél is lényegesebb: felcseperedett egy új felfogású nemzedék, amely már szeretne tudatosabban bánni a pénzzel...
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Kis magyar sikersztori: garázscégből a világhírnév felé
Bogsch Erik: hanyatlik az oktatás, csökken a szellemi potenciálunk
Magyar innováció: hosszú az út a sikerig
Innovációs Nagydíj 2005: Duplázott a Richter
Milliárdos hasznot hoznak a hazai zseniműhelyek