3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Miközben Franciaországban és Spanyolországban a palagáz tiltása ellen lobbiznak az energetikai cégek, és amíg sorra mennek csődbe a napelemgyártók, addig Németország újabb rekordot ért el a napenergia felhasználása terén.

Hihetetlen, de igaz...

Állítás: Németországnak 60 gigawattnyi villamos energiára van szüksége, és ennek 40 százalékát, azaz 23,4 GW-ot napenergiából nyeri. Ezzel nem csak rekordot ért el, hanem bebiztosította első helyét azon a listán, ahol a napenergia legnagyobb felhasználóit rangsorolják, mindezt úgy, hogy Európa legenergiaéhesebb államáról van szó.

Mostoha gyermek

A jelenlegi fejlettségi szinten a napkollektorok pedig nem gazdaságosak, állítja ezt több tanulmány. Ez már akár elegendő is lehetne, hogy mellőzzük a technológia használatát, de ehhez még hozzájön az egyre olcsóbb földgáz is, és talán a palagáz is majd később - ha sikerül kitermelni Európában. Még lehet fokozni. Az Európai Unió és a világ legnagyobb napelemgyártó országa, Kína között éles kereskedelmi vita tombol, aminek hozományaként az EU megemelné a kínai napkollektorokra kivetett vámot.

A kedvezőtlen gazdasági körülmények, valamint a túlkínálat miatt csődbe ment a világ legnagyobb napelemgyártó vállalata is, az éppenséggel kínai Suntech. A negatív hatások alól Magyarország sem mentesül: szeptemberben leáll a munka a Panasonic csoporthoz tartozó Sanyo Hungary Kft. dorogi napelemgyárában.

Európában menő?

Míg Németország Csehországgal és Bulgáriával egyetemben "napfürdőzik", addig Franciaország az atomenergiára esküszik, Lengyelország pedig minden erejével a palagáz termelésre összpontosít. Érdekes viszont a helyzet Szlovákiában, ugyanis Fico kormánya idén júliusban jelentette be, hogy igen csak megsarcolja a napenergiából villanyáramot előállító cégeket, így tömné be a költségvetési lyukat.

Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke a Napi Gazdaságnak elmondta, hogy a telepített fotovoltaikus kapacitásokat tekintve Magyarország nemcsak Európában, de a régióban is az utolsó helyek egyikét foglalja el annak ellenére, hogy a nap besugárzása intenzívebb, mint például a több mint kétszázszor nagyobb kapacitással rendelkező Csehországban.

Magyarország 2020-ra 63 megawatt fotovoltaikus kapacitás telepítését vállalta, aminek teljesítése a jelenlegi szinten látva igencsak kétséges a szakember szerint. A lemaradást jelentős részben a hazai támogatási politika protekcionista jellege okozza, az átvételi árak nemzetközi összehasonlításban példátlanul alacsonyak, a rendszer alapvetően a beruházásokat támogatja, nem pedig a termelést. Ennyit rólunk.

Tehát Németország ismét példát mutat, persze mint Európa legnagyobb gazdasága könnyebb dolga van a napenergiával. És a végére még egy megdöbbentő adat: a germán országban már 8,5 millió ember él olyan épületben, amelynek saját szolárrendszere van hő- és/vagy villamosenergia termelés céljából - ami a német lakosok 10 százalékát jelenti, és majdnem egy Magyarországnyi embert.

A napenergia aktív alkalmazása függetleníti őket a nagy energiaköltségektől, és nagy mennyiségű széndioxidtól kíméli meg a környezetüket. A Németországban felszerelt szolárrendszereknek köszönhetően csak 2013-ban közel 24 millió tonnával kevesebb széndioxid került a levegőbe.

Barnác Tamás
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!