[ajanlo=474][igazitas=left/]Az egyre növekvő kivitel kedvező hatással van a termelésre, amely ebben az évben eléri a 19 millió hektolitert, 1990 óta a legmagasabb szintet. Az idei első hat hónap alatt 1,46 millió hektoliter sört exportáltak, 21 százalékkal többet az egy évvel korábbinál, számol be az MTI.
Csehország a tíz legnagyobb sörexportáló ország közé tartozik, s jelenleg sörtermelésének 16 százalékát értékesíti külföldön. Ez a nemzetközi átlag duplája. A világ első számú sörexportőre egyébként Mexikó.
A cseh sör iránt a legnagyobb érdeklődés hagyományosan Németországban van, ahová a kivitel 39 százaléka irányul. Nagyság szerinti sorrendben a további legjelentősebb megrendelők: Szlovákia, Nagy-Britannia, Egyesült Államok, Svédország, Oroszország és Magyarország.
Az első félévben 9,15 millió hektoliter sört főztek Csehországban, ez 3,5 százalékkal több, mint 2004 első hat hónapjában. A belföldi fogyasztás egy százalékkal emelkedett.
A cseh sörkivitel 23 százalékát a pilzeni Plzensky Prazdroj adja, míg a prágai Pivovary Staropramen részesedése 19, a budejovicei Budejovicky Budvaré pedig 18 százalék. A legtöbb sört, a termelés 44 százalékát a Plzensky Prazdroj állítja elő.
A korábbi időszakokhoz képest az idén gyorsan emelkedett az alkoholmentes sör forgalma is, s az idei félévben meghaladta az egész fogyasztás egy százalékát. A Csehországban megivott sör 72 százalékát a csapolt nedű teszi ki, míg külföldön általában üveges vagy dobozos sört isznak.
Érdekes, hogy az MTI híradása szerint a britek jelentős része - különösen a fiatalok - kimondottan sörtúrákra járnak a hétvégeken Prágába.
Menedzsment Fórum
Már a csapból is cseh sör folyik
Több mint hárommillió hektoliter sört exportál idén Csehország a tavalyi 2,64 hektoliterhez képest - közölte hétfőn Prágában a cseh sörfőzők szövetsége.