A magyar FBI-nek is nevezett Nemzeti Nyomozóiroda vizsgálódik tovább az ajkai timföldgyárnál történt, négy halálos áldozattal járó gátszakadás ügyében, jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Pintér Sándor.
Felelősöket keresnek
A belügyminiszter szerint a hatóság többek között arra keresi a választ, ki és milyen mértékben felelős az iszapömlésért. Kiemelte: nem természeti katasztrófáról van szó, ezért kell az emberi felelősséget keresni.
A rendőrség halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanúja miatt folytat nyomozást. A Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság nyomozóival közösen tekintik meg a helyszínt és veszik át a nyomozati iratokat.
Pintér Sándor megjegyezte, hogy a megsérült tározón éjjel-nappal ügyelő őrséget állítottak fel, akik azonnal riasztani tudják a lakosságot egy újabb vészhelyzet esetén. Hozzátette, hogy a többi tározó falát is rendkívüli vizsgálatnak vetik alá, és így tesznek az ország más részein működő, hasonló jellegű tározókkal is.
Az ajkai timföldgyár tulajdonosa, a MAL Zrt. szerda délután azt közölte, hogy a védőgát kilencven százaléka már elkészült. A katasztrófavédelem szerint összesen háromlépcsős gyűrűt építenek ki, így kizárható, hogy a jövőben hasonló kritikus helyzet alakuljon ki. A tároló egyébként jelenleg már nem szivárog.
Mintegy 300 ház sérült meg
Pintér Sándor a tájékoztatón elmondta azt is, hogy a kárfelmérés jelenleg is zajlik. Ezek során építésügyi szervezetekkel és kutatóintézetekkel vizsgálják, milyen mértékben sérültek meg a házak. A legutolsó összegzés szerint Kolontáron 40, Devecserben 244, Somlóvásárhelyen pedig 14 házat érintett az áradás. A környezeti károkkal kapcsolatban annyit közölt, hogy a vizeket folyamatosan kezelik - a szennyeződés a Rábáig szerencsére nem jutott el.
Ezzel egyidőben a MAL Zrt. vezetése jelezte, hogy már a hét végén szeretné újraindítani a termelést az ajkai timföldgyárban egy új iszaptároló kazettával.( A baleset nem a termelési folyamattal, hanem a melléktermék tárolásának körülményeivel áll összefüggésben - a szerk.)
Tolnay Lajos, a cég elnöke szerdán az InfoRádiónak úgy nyilatkozott, hogy levelet írtak a működésüket tegnap felfüggesztő környezetvédelmi államtitkárnak, Illés Zoltánnak, amelyben a gyár újraindulásához szükséges működési engedélyt kérik vissza. Egyúttal megindokolják, hogy melyek azok a műszaki, gazdasági, emberi és regionális érdekek, amelyek miatt újra kellene indítani a termelést.
Kiemelte: a gyár háromezer ember munkahelyét jelenti, és fontos szerepet tölt be térségi szinten, illetve az exportban is.
Új technológiát vezetnének be
Tolnay Lajos tájékoztatása szerint, szakemberekkel való egyeztetés alapján hosszabb távon - a csapadékosabb időjárás miatt - a szárazabb vörösiszap-technológia felé szeretne elmozdulni a cég, vagyis kevesebb vizet használnának fel.
Szerinte a jelenlegi technológia is biztonságos, hiszen a világ timföldipara 95 százalékban ezt használja, és eddig semmilyen probléma nem volt vele.
Végezetül közölte: ha most újra tudják indítani a termelést, akkor a leállás nem befolyásolja a MAL idei eredményeit, éves üzleti tervét.
Likviditási gondjai voltak a cégnek
Mint azt az mfor.hu megírta, a MAL Zrt.-nek tavaly likviditási problémákkal kellett szembenéznie. A társaság vesztesége a válságkezelő intézkedések ellenére 363 millió forintra ugrott, szállítóival szemben pedig több mint félmilliárd forint lejárt tartozást halmozott fel.
Borítékolható, hogy a környezetvédelemi miniszter által emlegetett több tízmilliárd forintos kárt nem lenne képes megtéríteni - igaz, a cégvezetők szerint a kár nagyságrendekkel kisebb, pár tízmillió forint.
Az biztos, hogy a MAL-lal szerződésben álló biztosító nem fog fizetni a károsultaknak, mivel a céggel kötött felelősségbiztosítás nem terjed ki harmadik félre.
W. B.
mfor.hu