A nyomozásba időközben bevonták az Europolt és az Interpolt is, ugyanis a Baumag-vagyonból több mint kétmillió dollár, illetve euro három-négy Nyugat-Európai országba került ki. Az átutalásokat befektetési céllal végezték el, ám befektetésnek híre sincs.
A rendőrség a Baumag-cégcsoport több mint 300 ingatlanát és több mint 50 bankszámláját zároltatta a bírósággal. Ennek ellenére várható, hogy a zárolt vagyon nem fedezi majd a több mint 2100 feljelentő ügyfél kártalanítását. Ők egyébként több mint 8 milliárd forintot követelnek a szövetkezettől.
A Baumag Szövetkezet 2003 októberében vált fizetésképtelenné. Addig 13000 tag lépett be és 32 milliárd forintot fektetett be. A rendőrök szerint a szövetkezet addig vissza tudta fizetni a napi banki kamatot meghaladó hozammal tetézett tőkét, amíg többen fektettek be, mint amennyien ki akarták venni a pénzüket. Amikor megfordult a trend, fizetésképtelenné vált a Baumag. A BRFK megállapította, hogy a szövetkezet tényleges befektetést nem folytatott, a vagyonát élte fel.
Jelenleg egyetlen gyanúsított van, a szövetkezet elnöke, akit üzletszerűen, különösen jelentős kárt okozó csalással gyanúsítanak. Ám a külföldi utalások miatt hamarosan újabb gyanúsítások várhatók. A bíróság időközben a félszáz zárolt számla közül egyet felszabadított azért, hogy a cégcsoport működni tudjon. A rendőrség azonban nyomon követi a felszabadított számlán zajló tranzakciókat, és azonnal lépnek, ha nagyobb összeg elutalását kezdeményeznék a számláról.
A nyomozás a nemzetközi jogsegély kérelmek miatt várhatóan még hónapig folytatódik. Ám legkésőbb 2006. június 16-ig be kell fejeződnie a vizsgálatnak, ami minden bizonnyal vádemelési javaslattal zárul majd.
Szemán László