A Központi Statisztikai Hivatal keddi közlése szerint hazánkban az átlagos nettó kereset 161,9 ezer forint volt 1,5 százalékkal magasabb az előző évihez képest, a versenyszférában pedig az átlagos 172,7 ezer forintos nettó fizetést 2,9 százalékkal magasabb az előző évinél. A közszféra nettója 141,9 ezer forint volt, 0,4 százalékkal alacsonyabb az előző évinél.
A csökkenés magyarázata az, hogy a közfoglalkoztatottak száma közel 92 ezer fővel emelkedett egy év alatt, idén májusban 194 400-an voltak a KSH közlése szerint. A minimálbérnél is alacsonyabb keresetük pedig az átlagot lefelé húzza, ami magyarázza a fenti csökkenést.
Mivel májusban az infláció 0,5 százalékos volt Magyarországon, reálszinten már csak kismértékben emelkedtek a keresetek,
- a közszférában pedig 0,9 százalékos csökkenés történt.
- A nemzetgazdasági átlag 1 százalékkal,
- a versenyszféráé pedig 2,4 százalékkal növekedett ugyanakkor.
Ezek az emelkedések jócskán elmaradnak a korábbi hónapokban megszokott gyakran 5 százalék feletti országos és 4 százaléknál nagyobb versenyszférában bekövetkezett emelkedéstől. Sőt, nemzetgazdasági szinten legutóbb 2014 januárjában volt a mostaninál csekélyebb reálszintű növekedés, a versenyszférában pedig legutóbb 2013 decemberében.
Elakadt a versenyszféra lendülete
Ami az alkalmazottak számát illeti, május is az a hónap volt, amikor az újabb lendületet kapó közfoglalkoztatás húzta fel az országos átlagot. Míg ugyanis az előző hónaphoz (sőt évhez képest is) emelkedett a közmunkások száma, addig havi szinten a versenyszférában immár a második egymást követő hónapban csökkent a dolgozók létszáma. Igaz ugyanakkor az is, hogy előző év azonos időszakához képest továbbra is több mint 50 ezer fővel dolgoztak többen. A májusi létszám 1,907 millió fő volt.
Országos átlagban a dolgozók száma 2,882 millió főre emelkedett. Ez az előző évi szintet 149 ezer fővel haladja meg. A látványos megugrásban a tavalyi alacsony bázis játszik szerepet, akkor ugyanis a téli közfoglakoztatás kifutása miatt nagyon megcsappant a közmunkás létszám, így majdnem 100 ezerrel csökkentve az országos adatot 2014 áprilisához viszonyítva.
Székely Sarolta
mfor.hu