Bóka István, Balatonfüred polgármestere:
- Mennyire látja biztosítottnak - figyelembe véve a keresletet - a Balaton környéki 21 településre tervezett beruházás életképességét, megtérülését? Melyek voltak azok a fő motivációk, amelyek alapján "összehozták" Balaton fejlesztési programjukat?
Jászai Gellért, az SCD Holding CE Rt. elnöke:
Külföldi példák - Bodeni-tó, Genfi-tó - azonban azt mutatják, hogy igenis van kereslet a minőségi turizmusra. Ráadásul ezek a régiók évtizedek óta nagyon jól élnek a vendégekből. Véleményem szerint a mi "tengerünk" természeti szépségeit, vagy a víz tisztaságát tekintve sokkal jobb helyzetben van, ezért hiszek abban, hogy az SCD-nek (vagy más fejlesztőknek) érdemes a Balatonba fektetniük. Ezek alapján versenyképesek lehetünk más európai tavakkal.
Jelenleg a beruházás előkészítési fázisánál tartunk. A százmilliárd forint összértékű projektekben részt vevő nagyjából harminc ember azon dolgozik, hogy minél hamarabb megkezdődhessen a kivitelezés. Az engedélyezési folyamattól függően 2007 második felében négy-öt projekt indulhat el, így például a kempingfelújítások Balatonakaliban, Siófokon és Szepezden, illetve nekifogunk a badacsonyi és a balatonalmádi beruházsákonak is.
Külföldiek is érdeklődnek
A balatoni beruházássorozat 24 projektből áll, és a fejlesztések - amelyek nagy részét egész éves üzemeltetésre terveztük - minden társadalmi csoportnak próbálnak majd valami különlegeset nyújtani. Zamárdiban például gyermek- és felnőtt szórakoztatóközpontot létesítünk, Badacsonyban pedig a borkultúra és a gasztronómia kap majd főszerepet.
Az elmúlt két évben egyébként példás együttműködés alakult ki az összes érintett önkormányzattal, hiszen mindenkinek az érdeke, hogy a Balaton jövője az általuk is kívánt irányba mozduljon el. A beruházások életképességét bizonyítja az is, hogy már most komoly befektetői érdeklődés tapasztalható nemzetközi üzemeltető cégek részéről.
A Balaton-fejlesztés program elindításában nagy jelentősége volt a személyes motivációnak. Családommal gyermekkorom nagy részét a magyar tengernél töltöttem, feleségemmel és gyermekeimmel pedig ma is a Balatont választjuk nyári úti célul.
Rossz volt látni, hogy a rendszerváltás után nem történik semmi, nincs igazi gazdája a kempingeknek és az üdülőknek, azaz senki sem akart pénzt fordítani a fejlesztésekre.
A települések kezdtek lepusztulni, a vendégek pedig elszállingóztak. Azzal, hogy a legnagyobb szállásadó cégek az SCD tulajdonába kerültek, lehetőséget kaptunk arra, hogy megálmodjunk egy programot, amely az üzleti haszon mellett egyébként az értékteremtésről is szól.
Jászai Gellért Suchman Tamástól, a Balaton Fejlesztési Tanács elnökétől kérdez:- Hogyan látja a kkv-k szerepét a balatoni turizmus fellendítésében? Hogyan növekedhet a balatoni falvak, városok szerepe a gazdaság vérkeringésében?
A választ Staféta című sorozatunk következő részében olvashatják!
Balogh Ákos: - Balatonfüreden az elmúlt időszakban több jelentős szállodaberuházás történt. Melyek az első érezhető hatásai a beruházásoknak? Bóka István (képünkön): - A legtöbb fejlesztés 2006 végére, illetve az idei év elejére fejeződött be a településen, a beruházások egy része pedig jelenleg is folyamatban van...
Kürti Sándor: - Mit lehet látni vidéken a fejlesztésekből, mire következtet a gazdaság jelenlegi működéséből?
Balogh Ákos (képünkön): - A négy éves politikai váltógazdaság nem kedvez a stabilitásnak. Bankárként életközeli valóságot látok, s ez a pillanatnyi állapotokat tekintve nem...
Magyar Bálint: - Mely területeken kellene beavatkozni az alkalmazott kutatás jelentős fejlesztése érdekében?
Kürti Sándor (képünkön): - Három, egymással szorosan összetartozó területet látok, ahol különböző mértékű állami ráhatások szükségesek...
Olvassa el a Staféta című sorozatunk korábbi részeit is!
Kovács Zita