5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idei évben elindulhatnak a Balaton környéki településekre tervezett beruházások, amellyel a minőségi turizmus megteremtése a cél. A programot létrehozó SCD kempingfelújításokba kezd, gyermek- és felnőtt szórakoztató központokat hoz létre az üdülőhelyeken, de van, ahol a borkultúra és a gasztronómia kapja majd a főszerepet, mondta el az mfor.hu Stafétájában Jászai Gellért, a holding elnöke. A 2007-ben kivitelezendő fejlesztések értéke meghaladhatja a tízmilliárd forintot.

Bóka István, Balatonfüred polgármestere:

- Mennyire látja biztosítottnak - figyelembe véve a keresletet - a Balaton környéki 21 településre tervezett beruházás életképességét, megtérülését? Melyek voltak azok a fő motivációk, amelyek alapján "összehozták" Balaton fejlesztési programjukat?

Jászai Gellért, az SCD Holding CE Rt. elnöke:

- Ha a beruházást nem gondolnánk életképesnek, bele sem fogtunk volna a több éves, rengeteg energiát és pénzt igénylő munkába. Szükség van a minőségi turizmus megteremtésére és - amint azt Bóka István mondta - a Balaton újrapozicionálására. Az elmúlt években erre kevés példa akadt, sőt inkább azt láthattuk, hogy egyre jobban lepusztulnak a tó környéki települések.

Külföldi példák - Bodeni-tó, Genfi-tó - azonban azt mutatják, hogy igenis van kereslet a minőségi turizmusra. Ráadásul ezek a régiók évtizedek óta nagyon jól élnek a vendégekből. Véleményem szerint a mi "tengerünk" természeti szépségeit, vagy a víz tisztaságát tekintve sokkal jobb helyzetben van, ezért hiszek abban, hogy az SCD-nek (vagy más fejlesztőknek) érdemes a Balatonba fektetniük. Ezek alapján versenyképesek lehetünk más európai tavakkal.

Jelenleg a beruházás előkészítési fázisánál tartunk. A százmilliárd forint összértékű projektekben részt vevő nagyjából harminc ember azon dolgozik, hogy minél hamarabb megkezdődhessen a kivitelezés. Az engedélyezési folyamattól függően 2007 második felében négy-öt projekt indulhat el, így például a kempingfelújítások Balatonakaliban, Siófokon és Szepezden, illetve nekifogunk a badacsonyi és a balatonalmádi beruházsákonak is.

Idén a kivitelezési fázisba jutott fejlesztések értéke meghaladhatja a tízmilliárd forintot, a nagy áttörésre azonban 2008-ban kerülhet sor.

Külföldiek is érdeklődnek

A balatoni beruházássorozat 24 projektből áll, és a fejlesztések - amelyek nagy részét egész éves üzemeltetésre terveztük - minden társadalmi csoportnak próbálnak majd valami különlegeset nyújtani. Zamárdiban például gyermek- és felnőtt szórakoztatóközpontot létesítünk, Badacsonyban pedig a borkultúra és a gasztronómia kap majd főszerepet.

Az elmúlt két évben egyébként példás együttműködés alakult ki az összes érintett önkormányzattal, hiszen mindenkinek az érdeke, hogy a Balaton jövője az általuk is kívánt irányba mozduljon el. A beruházások életképességét bizonyítja az is, hogy már most komoly befektetői érdeklődés tapasztalható nemzetközi üzemeltető cégek részéről.

A Balaton-fejlesztés program elindításában nagy jelentősége volt a személyes motivációnak. Családommal gyermekkorom nagy részét a magyar tengernél töltöttem, feleségemmel és gyermekeimmel pedig ma is a Balatont választjuk nyári úti célul.

Rossz volt látni, hogy a rendszerváltás után nem történik semmi, nincs igazi gazdája a kempingeknek és az üdülőknek, azaz senki sem akart pénzt fordítani a fejlesztésekre.

A települések kezdtek lepusztulni, a vendégek pedig elszállingóztak. Azzal, hogy a legnagyobb szállásadó cégek az SCD tulajdonába kerültek, lehetőséget kaptunk arra, hogy megálmodjunk egy programot, amely az üzleti haszon mellett egyébként az értékteremtésről is szól.

Jászai Gellért Suchman Tamástól, a Balaton Fejlesztési Tanács elnökétől kérdez:

- Hogyan látja a kkv-k szerepét a balatoni turizmus fellendítésében? Hogyan növekedhet a balatoni falvak, városok szerepe a gazdaság vérkeringésében?

A választ Staféta című sorozatunk következő részében olvashatják!

Balogh Ákos: - Balatonfüreden az elmúlt időszakban több jelentős szállodaberuházás történt. Melyek az első érezhető hatásai a beruházásoknak? Bóka István (képünkön): - A legtöbb fejlesztés 2006 végére, illetve az idei év elejére fejeződött be a településen, a beruházások egy része pedig jelenleg is folyamatban van...

Kürti Sándor: - Mit lehet látni vidéken a fejlesztésekből, mire következtet a gazdaság jelenlegi működéséből?
Balogh Ákos (képünkön): - A négy éves politikai váltógazdaság nem kedvez a stabilitásnak. Bankárként életközeli valóságot látok, s ez a pillanatnyi állapotokat tekintve nem...

Magyar Bálint: - Mely területeken kellene beavatkozni az alkalmazott kutatás jelentős fejlesztése érdekében?
Kürti Sándor (képünkön): - Három, egymással szorosan összetartozó területet látok, ahol különböző mértékű állami ráhatások szükségesek...

Olvassa el a Staféta című sorozatunk korábbi részeit is!

Kovács Zita

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!