Az oklevelet csak azon munkakörök esetében kell a magyar állammal is elismertetni, amelyek meghatározott szakképesítést előírnak: ide tartozik többek között az orvosi vagy a mérnöki pálya.
A honosítási kérelmek száma évről évre körülbelül tíz százalékkal nő. Ennek oka szerinte egyfelől az, hogy egyre több a külföldi munkavállaló, elsősorban a hozzánk érkező orvosok száma emelkedik. Másfelől a magyar állampolgárok is egyre nagyobb számban engedhetik meg maguknak, hogy külföldön tanuljanak.
Évente több mint tízezer középfokú oklevelet, és mintegy kétezer diplomát honosíttatnak. Az előbbi eljárás olcsóbb: az eljárásért a mindenkori minimálbér 60 százalékát, jelenleg 31800 forintot kell fizetni. A felsőfokú diplománál ez már a minimálbér négyötödébe, manapság 42400 forintba kerül. A honosíttatási kötelezettség belátható időn belül nem szűnik meg az EU-ban sem, írja a Népszabadság.
Marad a szakmák honosíttatása az Unióban is
A külföldön szerzett végzettséget több száz szakma esetében el kell ismertetni a magyar állammal, ha valaki Magyarországon szeretné hasznosítani kint megszerzett ismereteit, olvasható a Népszabadság cikkében.