Alighogy befejeződött a szivattyúgyártó Grundfos csoport tatabányai gyárának idei bővítése, a dán anyacég úgy döntött, jövőre újabb üzemet épít Magyarországon. Mint azt Jánvári József, az 1996-ban alapított kereskedelmi cég, a Grundfos Hungária Kft. ügyvezető igazgatója a Világgazdaságnak elmondta: egyelőre csak a gyárépítés biztos, de még mindig három helyszín verseng a beruházásért, amely előreláthatólag 300 munkahelyet teremt.
Az anyacég másik magyarországi leányvállalatának, a Grundfos Magyarország Gyártó Kft.-nek szeptember elején felavatott új üzemére 6 milliárd forintot fordított a cég. Tatabányán így már 170-nel több, összesen 920 embernek adnak munkát. A beruházás keretében 10 ezer négyzetméterrel bővítették a társaság 15 ezer négyzetméteres, elektromos szivattyúmotorokat előállító gyárát, amely 2000-ben készült el egy 18 millió dolláros beruházás eredményeként. A másik, ugyancsak 15 ezer négyzetméteres, 2002-ben hasonló összegért létesített üzem pedig szivattyúkat gyárt. A tatabányai Grundfos leányvállalat tavaly 1,875 milliárd forintot fordított gépek, termelési eszközök, járművek vásárlására.
A gyárbővítést a termékek iránti kereslet növekedése tette indokolttá, noha Tatabányán tavaly már 35 ezer szivattyú és 417 ezer motor készült, a Grundfos csoport értékesítésének növekedési rátája ugyanis évek óta 10 százalék körül van. A törökbálinti Grundfos Hungária Kft.-hez a központi irodákon felül szerviz- és logisztikai központ is tartozik, ahonnan a szlovák és az ukrán piacot, valamint a volt Jugoszlávia országait látják el áruval. A cég a tavalyi 7,7 milliárd forint után az idén 7,8 milliárd forintos árbevételre számít.
Mivel az ipar villamosáram-fogyasztásának húsz százalékát a szivattyúk használják fel, ezért különösen fontos az energiatakarékos termékek gyártása. Ezért a tavaly 1,63 milliárd eurós forgalmat elérő, világszerte mintegy 12 600 embert foglalkoztató Grundfos csoport - a szivattyúgyártásban elsőként a világon - bevezeti az olyan minősítő címkék használatát, amelyek a háztartási gépeken is jelzik az energiatakarékossági osztályt. Az évi 10 millió szivattyút kibocsátó, a világ 50 országában 62 leányvállalatot létesített Grundfos csoport éves szinten több mint 6 millió eurót fordít kutatás-fejlesztésre, értesült a Világgazdaság.
Kapcsolódó anyagok:
Újabb munkahelyeket teremt Tatabányán a Grundfos