A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a korábbi 8 százalékról 7,75 százalékra, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) a korábbi 8,5 százalékról 7,8 százalékra csökkentette a 2013-ra vonatkozó éves GDP-előrejelzését. Ezek továbbra is a kínai vezetés által éves célként megjelölt 7,5 százalék és az első negyedév 7,7 százalékos gazdasági bővülése felett vannak - jegyzi meg a kínai gazdasági sajtó.
Meg kell jegyeznünk, hogy az ázsiai ország gazdasági növekedése így is brutális.
Mindkét szervezet a gazdasági világválság hatására visszaeső keresletet jelölte meg a korrekció okaként, ugyanakkor a kelet-ázsiai gazdaságot illetően az IMF és az OECD is optimista.
A Nemzetközi Valutaalap jelentésében úgy fogalmaz: a gyenge világgazdasági adottságok ellenére az év második felében a kínai gazdaság élénkülése várható. A szervezet ugyanakkor azt is megjegyzi, hogy a szabadpiacos verseny térnyerését segítő, új reformok bevezetése szükséges, és Kínának szigorúbban kell szabályoznia hitelállományának gyors növekedését, különben komoly pénzügyi gondokkal szembesülhet. Az IMF a kormány előtt álló három fő kihívást emelt ki, az állami bevatkozás fokának csökkentését, a további gazdasági liberalizációt, valamint az elmozdulást a magasabb bérek és megemelkedett fogyasztási ráta felé.
Az OECD szerdai jelentésében szintén a további, fokozatos nyitást és a pénzügyi reformok kivitelezését sürgette, valamint egy erre vonatkozó, részletes útiterv kidolgozását szorgalmazta. A szervezet szerint mindenek előtt a kamatláb-refomra, a munkaerő-piac rugalmasabbá tételére, a migráns munkások helyzetére, valamint az urbanizációra vonatkozó célkitűzések tisztázása és időkereteinek kijelölése szükséges.
Az OECD - csakúgy, mint az IMF - az idei év második felétől várja a gazdaság talpra állását, ezt követően 2014-re 8,4 százalékos GDP-bővülést valószínűsít. Ez mindenekelőtt a politikai és pénzügyi ösztönzőknek és a világgazdaság gyorsulásának lesz betudható - áll a szervezet jelentésében.
MTI