Az ausztriai középosztályhoz tartozás kritériumait próbálta meghatározni a Kurier című független osztrák napilap, amely ezzel összefüggésben ismertette a foglalkoztatottak éves bruttó jövedelmének tavalyi alakulását.
[ajanlo=474][igazitas=left/]Ezek szerint a nem önálló tevékenységet folytató osztrák keresők 90 százalékának éves bruttó jövedelme 2004-ben nem haladta meg a 47 299 eurót. Ez - 13 hónapra számítva - 3638 eurós (kb. 880 ezer forint) bruttó havi átlagfizetést jelent. Az osztrák statisztikai hivatal adatait felhasználó kimutatás szerint a foglalkoztatottak 80 százalékának az éves bruttó jövedelme kisebb volt 35 842 eurónál, 70 százalékuknak 29 803 eurónál, 50 százalékuknak pedig 21 709 eurónál. A keresők 10 százalékának a bruttó éves keresete nem haladta meg a 2 591 eurót. (A 8,14 milliós Ausztriában idén májusban mintegy 3,2 millió foglalkoztatottat tartottak nyilván.)
A lap felhívta a figyelmet arra, hogy az átlagjövedelmek nagysága eltérő az egyes foglalkozási ágakban. Így például a munkások bruttó átlagjövedelme évi 16 366 euró volt, az alkalmazottaké 24 302, míg a hivatalnokoké 37 756.
A Kurierban megszólaltatottak a jövedelmi viszonyok alapján eltérően határozták meg a középosztályhoz tartozás kritériumait. Volt olyan vélekedés, amely szerint a havi 1500 és 3500 euró nettó jövedelemmel rendelkezők tartoznának ehhez a csoporthoz. Más felfogás alapján a havi 2000 és 6000 eurós bruttó jövedelmet élvezők sorolhatók oda. A WIFO gazdaságkutató szakértője szerint a havi bruttó 4500 euró (kb. 1,1 millió forint) jövedelem jelentheti a középosztályhoz tartozás felső határát. A lap kiemelte: szakértők egyetértenek abban, hogy pontosan nem lehet meghatározni a középosztály fogalmát, írja az MTI.
Korábban lapunk már beszámolt arról, hogy nyugati szomszédunk nemcsak a középosztály kritériumaira kíváncsi, de azt is firtatta egy kutatás keretében, mennyire álomszakma a menedzserség.
A tanulmány szerint 1983 óta alaposan megváltozott a menedzserek és a foglalkozás megítélése Ausztriában. A nyolcvanas évek elején az osztrákoknak majdnem háromnegyede (72 százaléka) még úgy vélte, hogy a menedzsereknek nagy szaktudással kell rendelkezniük, ma azonban már csak 47 százalékuk osztja ezt a véleményt. A válaszadók 68 százaléka pedig nyíltan kijelentette: nem cserélne a vezetői állásban levő menedzserekkel. A legtöbben arra hivatkoztak, hogy ez a pálya rendkívüli megterhelésekkel jár, és csak nagyon kevés időt hagy a magánéletre.
Ma már a válaszadók mindössze 18 százaléka mondta azt, hogy cserélne a menedzserekkel, főleg a magas fizetés és e szakma társadalmi elismertsége miatt. Ugyanakkor két évtized alatt erősen változott a menedzserek javadalmazásával kapcsolatos osztrák megítélés: 1983-ban még a megkérdezettek közel 30 százaléka tartotta túlfizetettnek e szakma művelőit, manapság viszont már csak 18 százalék vélekedik így.
Menedzsment Fórum
Másfél milliót is kereshet az osztrák középosztály
Noha konszenzus nem született az ügyben, ki tartozik az osztrák középosztályhoz, annyi bizonyos, hogy a fizetések igen széles skálán mozognak: 375 ezer és másfél millió forintnyi bér is előfordulhat.