Még el sem kezdődött
Eredetileg a rokkantnyugdíjasok felülvizsgálatától idén 12, jövőre 88, 2013-ban pedig 117 milliárd forintos megtakarítás remélt a kormány, melynek elmaradása jelentős lyukat okoz a büdzsében. Az elképzelések szerint a vizsgálódások július elsején kezdődtek volna, és hat hónap alatt, 2012. január elsejével fejeződött volna be a folyamat, mely után a korhatár előtti rokkantnyugdíjasok ezrei kerültek volna vissza a munkaerő-piacra.
„Még nincs kormánydöntés a felülvizsgálatok pontos részleteiről” – közölte a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) az mfor.hu megkeresésére. Ez azt is jelentheti, hogy az év hátralévő 2,5 hónapjában szinte esélytelennek tűnik, hogy a kormány megvalósítsa az eredetileg hat hónaposra tervezett ellenőrzéseket. Emiatt a jövő évre eredetileg tervezett 88 milliárdos megtakarításnak könnyen csak a töredéke realizálódhat, miközben az idei 12 milliárdos megtakarításnak is búcsút inthet a kabinet a késlekedéssel.
Ezt részben a kormány is elismerte már a 2012-es költségvetés benyújtásakor, hiszen a korhatár alatti rokkantnyugdíjasok ellátására és a rehabilitációs járadékra fordítandó összeg csak 20,2 milliárd forinttal fog csökkenni 2011-hez képest. Mint ahogy korábban már írtunk róla, több ponton megingott a terv, hiszen a rokkantnyugdíjasok felülvizsgálata mellett a közösségi közlekedés terén sincs nyoma a vállalt intézkedéseknek.
Ellátás és munka nélkül maradhatnak
A tervek szerint a nyugdíjkorhatár alatt lévő rokkantak és egészségkárosultak járadékai közül a nyári álláspontok alapján már csak a III. kategóriába tartózók esnének a kormány célkeresztjébe, és csak a súlyosabb, az I. és a II. kategória járandóságai maradnának meg. Ez így összesen 220 ezer embert jelent, a kormány szerint ennek nagyjából a felét lehetne újra a munkaerőpiacra terelni.
A Költségvetési Felelősségi Intézet Budapest júniusi elemzése szerint, ha az összes III. kategóriájú rokkantnyugdíjast vissza tudják terelni a munkaerőpiacra, az ellátásban részesülők 87,7 százaléka veszti el a rokkantsági ellátását, ami 319,9 milliárd forintos megtakarítást jelent majd a költségvetésnek. Az ellátásból kiesők 72,9 százaléka így azonban munkahely és ellátás nélkül maradna.
Rutinszerű soros vizsgálatok azonban vannak
A minisztérium ugyanakkor arról tájékoztatta az mfor.hu-t, hogy ugyan a Széll Kálmán Tervhez kapcsolódó felülvizsgálatok részleteiről nem született döntés, rutinszerű felülvizsgálatok folyamatosan vannak. 2011-ben a közérdekű bejelentések, illetve a NEFMI által elrendelt szakmai ellenőrzés következményeként 139 rendkívüli felülvizsgálat elvégzésére került sor, változtatás 30 esetben (21 százalék) történt. A szakértői bizottságok a soros felülvizsgálatok során 2009-ben 11 629 (az összes vizsgálat 13 százaléka), 2010-ben 11 539 esetben (12,5 százalék) változtatták meg a korábbi döntést.
Székely Sarolta
mfor.hu