Magyarországgal együtt még négy országot kért fel a WHO arra, hogy a madárinfluenza emberre is veszélyes fajtája, a H5N1 vírus elleni oltóanyagot szállítson azokba a raktárakba, amelyeket a szervezet több kontinensen is hamarosan elkezd üzemeltetni.
Hazánktól összesen százezer darab oltóanyagot kért a szervezet, amit a hazai gyártó Omninvest Kft. ingyen ad az egészségügyi szervezetnek.
Bennünket is véd
Ez a lépés most nem az üzletről szól - mondta az mfor.hu-nak Németh Zsolt, a cég szóvivője. Hozzátette, hogy a WHO célja a felkészülés egy esetleges világméretű járványra, ezért elsősorban azokon a területeken hoznak létre oltóanyagdepókat, ahol számítani lehet annak gyors terjedésére.
A százezer ampulla ingyenes átadásával a cég végülis a magyar állammal kötött szerződésben foglalt kötelezettségét teljesíti, magyarázza a szóvivő. Abban ugyanis benne van, hogy az oltóanyagot a lakosság védelmében kell felhasználni, márpedig ha egy esetleges járványt a kitörési pontjain sikerül megfékezni, akkor a magyar lakosság is nagyobb biztonságban lesz, tette hozzá.
Felmerülhet a kérdés, hogy ha ingyen adják át az oltóanyagot a WHO-nak, ki fog vásárolni a vakcinából? Az Omninvest szóvivője bizakodó, bár nem erősítette meg a Magyar Televízió Híradójának értesülését, miszerint egy közel-keleti országba már le is szállítottak negyvenezer ampulla oltóanyagot. Annyit azonban elárult, hogy több országgal folytatnak ígéretes tárgyalások.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban sem tartanak attól, hogy Magyarország nagy üzlettől esne el. Garamhegyi Ábel, a tárca államtitkára szerint ugyanis a százezres darabszám nagyon kevés, hiszen egy akut járványhelyzetben több milliós tételekre is szükség lehet. Ráadásul a felajánlás még jó referenciát is jelent a magyar oltóanyagnak - tette hozzá az államtitkár.
A magyar kormány ugyanakkor nem itthon akar "ampullagyárakat" építeni, hanem a technológiát kívánja jó pénzért értékesíteni más államoknak, amelyek aztán maguk gyárthatnák le a beadható vakcinákat - magyarázta az államtitkár. Ez az eljárás megfelel a WHO ajánlásának is, és - Garamhegyi Ábel szerint - nagyobb üzleti lehetőség rejlik benne, mint a késztermék eladásában.
A vakcina előállításával kísérletező versenytársak nem hajlandók a technológia értékesítésére, pedig egy járvány esetén a helybeni - vagy a megbetegedések gócpontjaihoz közeli - gyártás lehetősége felgyorsíthatja az oltóanyag "bevethetőségét". A magyar vakcina technológiája tehát kapós lehet a piacon, érvelt kérdésünkre az államtitkár.
Rögös út
A vakcina előállításának és piaci bevezetésének folyamata egyébként nem volt zökkenőmentes. Többen - köztük akadémikusok is - kételkedtek abban, hogy a magyar vakcina alkalmas lehet az emberi szervezet védelmére. Kiverte a biztosítékot a Magyar Tudományos Akadémiánál az is, amikor kiderült: a cég gyermekeken is tesztelné az oltóanyagot.
Tavaly júniusban egy iraki-magyar üzletember keverte botrányba az Omninvestet, amikor a Bloomberg hírügynökségnek kijelentette: megszerezte a magyar vakcina értékesítési jogait. Dr. Semir Sabih Khelil al-Dulaimi sejk ráadásul - sajtóinformációk szerint - egy kétes gyógyszersegélylopási ügybe is belekeveredett. (Annak magyar szála is volt, a rendőrség azonban nem állapított meg bűncselekményt.) Az Omninvest mindenesetre cáfolta, hogy eladta volna az értékesítési jogokat az üzletembernek.
Garamhegyi Ábel szerint ekkora üzlethez muszáj közvetítőket igénybe venni, de a minisztérium ügyel arra, hogy a legalkalmasabb cégeket válassza ki erre a feladatra.
Korábban a kormányzati támogatás körül is akadtak nézeteltérések: az eredeti tervek szerint a cég hitelt vett volna fel a vakcina gyártásával kapcsolatos költségeinek fedezésére a Magyar Fejlesztési Banktól, ám nem találta megfelelőnek a pénzintézet feltételeit. A programhoz végül egy NKTH-pályázaton nyert kétmilliárdot.
L. Nagy Gábor
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Kezdődik a madárinluenza károsultjainak kárpótlása
A madárinfluenza miatt került le Románia a turisztikai térképről
Nem akarnak fejleszteni a gyógyszergyártók
A gyógyszerkereskedelmet segíti az EU új egyezménye