A kész ingatlanok csoportjában - az előző negyedévi 6-15 százalékos átlagos árnövekedéssel szemben - ez év második negyedévében ennél alacsonyabb, 5,2-7,1 százalékos árnövekedést prognosztizálnak az ingatlanforgalmazó cégek. Legjobban az új építésű ingatlanok árai nőnek, az új lakóépületek (7,1 százalék), az új logisztikai ingatlanok (6,9 százalék) és az új kereskedelmi (6,8 százalék) és az új ipari építmények (6,1 százalék) eladási ára növekedhet Az "A" kategóriás irodák várhatóan 5,8, a "B" kategóriásak 6 százalékkal kerülnek majd többe. A használt kereskedelmi építmények 5,8, a használt ipari építmények 4,6, és a használt logisztikai ingatlanok árai várhatóan 4,4 százalékkal nőnek ez évben.
A múlt év végi vélemények szerint a bérleti díjak igen széles sávban változtak, akkor 4-11 százalékos bérleti díjnövekedést prognosztizáltak a befektetők. A 2005. év második negyedévében a vállalkozók már jóval keskenyebb sávban - 3,3-7 százalékos tartományban - becsülték a bérleti díjak növekedését. A legnagyobb mértékű bérleti-díj emelkedést a használt (7 százalék) és az új lakóépületek (6,1 százalék), az új kereskedelmi építmények (5,9 százalék) és az új logisztikai ingatlanok (6,3 százalék) körében várják.
Magas a bérleti díj várható növekedése az új ipari építményeknél (6,5 százalék). A használt logisztikai ingatlanoknál (4 százalék) és a használt kereskedelmi építményeknél (3,8 százalék) az árnövekedés várható üteme mérsékeltebb. A használt ipari építmények (3,3 százalék) és a "B" kategóriás irodák (3,7 százalék) bérleti díjai az infláció mértékének megfelelően nőnek ebben az évben. A bérleti díjak csökkenése kedvezőtlenül hathat az ingatlanfejlesztő cégek beruházásaira, viszont elősegítheti a vállalkozások bérlési szándékának növekedését.
Menedzsment Fórum
Megáll az ingatlanpiac teljesítmény-csökkenése
Friss felmérések szerint megáll az ingatlanpiac teljesítménycsökkenése. Az Ecostat Ingatlanbarométer indexéhez képest átlagon felüli értéket mutatnak a lakosság, az önkormányzatok és a vállalatok ingatlan-fejlesztései.