Egy most közzétett kutatás szerint az emberek 70 százaléka kulcsfontosságú információkat tulajdonít el munkahelyéről. A leggyakrabban az ügyfél-adatbázisok, a címlisták és az üzleti ajánlatok kerülnek illetéktelen kezekbe. Szakemberek szerint bizonyos területeken a nyugat-európai szinthez képest itthon sokkal rosszabb a helyzet. Így a hűtlen kezelés, az ipari kémkedés, az illegális termékmásolás és a számítógépes bűnözés statisztikáját tekintve a fejlett országok előtt járunk.
Az Ibas piackutató cég felmérése szerint a megkérdezettek többsége emailen keresztül küldi el a megszerzett adatokat. Az tolvajok jelentős része azzal igyekezett kisebbíteni tettének súlyát, hogy akkor lopott, amikor elhagyta a céget egy új munkahelyért. A megkérdezettek 72 százaléka nem tekintette morális szempontból elítélendőnek, hogy az új állásához információkat tulajdonítson el korábbi munkahelyéről.
A szakemberek szerint bizonyos szektorok kifejezetten veszélyeztetett kategóriát jelentenek, így a bankok, biztosítótársaságok, illetve a vegyipar, gyógyszeripar, a high-tech vállalatok, az autóipar, sőt a média is. Az adott cég üzleti titkainak megvédése stratégiai kérdés, amely a különböző döntési szintek és felelősségi területek (cégvezetés, gazdasági és biztonsági vezetés, humán erőforrás menedzsment, informatika, jog) feltétlen összefogását igényli. Mivel a globalizáció miatt egyre jobban kiéleződik a vállalatok közötti konkurenciaharc, az ipari kémkedés kockázata is egyre növekszik.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
A magyar nagyvállalatok felénél fordult már elő hűtlen kezelés
Egyre gyakoribb az adatlopás wi-fi hálózaton át
Megdöbbentő méreteket ölt az adatlopás
A modern technológia jelentősen megkönnyíti az alkalmazottak számára, hogy ellopják a fontos vállalati információkat.