A felmérés során 50 vállalathoz adtak be a BBC munkatársai hat fiktív jelölt nevében életrajzokat, amelyek között fehér, afrikai és muszlim nevűek is voltak. A munkaadók szinte minden esetben adtak interjúra lehetőséget a fehérnek vélt jelentkezőknek. Ezzel szemben a kisebbségieknek csak jóval ritkábban, és általában az alacsonyabb pozíciók esetén nyílt lehetőségük bemutatkozni leendőbeli munkaadójuknak. Így például a kitalált muszlim nevű jelentkező (Nasser Hanif) 9, míg az afrikai (Yinka Olatunde) a pályázatok 13 százalékában jutott el az interjúig.
A BBC eredményeit más felmérések is alátámasztják: az IRS Emeployment adatai szerint például a brit munkaadók 80 százaléka vizsgáljál alkalmazottaikat, elsősorban az etnikai és nemi hovatartozásukkal kapcsolatban. A felvétel során előkelő helyen áll annak ellenőrzése is, hogy a leendő vagy felvett alkalmazott korlátozott-e fizikai vagy mentális tekintetben, ezt az esetek 62 százalékában nézték. A munkaadók az esetek 60 százalékában "törődnek" az illető korával is. A fenti megállapítások megdöbbentőek, ha figyelembe vesszük, hogy 2007-től a kor szerinti diszkriminálást törvényileg akarják tiltani.
A különböző vizsgálatok hatására ugyanakkor a munkavállalók érdekvédelmi szervei a törvények szigorítását sürgetik. Brendan Barber a legnagyobb szakszervezet első embere szerint mielőbb szigorítani kellene a törvényeket, hogy a munkáltatók önkényes viselkedésének útját lehessen állni. Véleménye szerint ugyanis csak a jogszabályok adnak garanciát, a cégek az etikai normákat ugyanis semmibe veszik.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Diszkrimináció miatt büntettek meg egy magyar céget
A brit munkaadók az etnikai hovatartozást figyelik leginkább
Megdöbbentő rasszizmus a brit munkahelyeken
A brit szakszervezetek megdöbbenéssel fogadták, hogy a munkáltatók nagyobb része elutasító a kisebbségekhez tartozó jelentkezőkkel szemben.