Kedvezőtlen jelenség viszont a versenyképesség szempontjából, hogy az utóbbi években jelentősen megdrágult a magyar munkaerő.
Ma egy átlagos munkavállaló a munkaadónak 7900 eurójába kerül, Szlovákiában viszont csak 6500 euró ugyanez a humán erőforrás-költség. Az adórendszer ez év eleji változásai ráadásul a bérköltségek további emelkedését eredményezhetik, mivel az átlagos szlovák munkavállaló a bruttó bérének 77 százalékát kapja meg, míg Magyarországon ez az arány mindössze 56 százalék.
Napjainkban azonban nem munkaerőköltség drágulása az egyetlen probléma. "A foglalkoztatás bővítéséhez elengedhetetlenül fontos, hogy a képzés, elsősorban a szakképzés szerkezetét összhangba hozzuk a munkaerő-piaci igényekkel" - idézte a Magyarország.hu a munkaügyi minisztert. Burány Sándor szerint ismét szükség van munkaerő-tervezésre, hogy rövid és hosszú távon egyaránt meghatározható legyen, milyen képzettségű szakemberekre van szüksége a versenyszféra szereplőinek. Rövidtávú megoldásként a szaktárca vezetője felnőttképzés fejlesztését említette.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Szakmunkások hiánya miatt nem jönnek az autógyártók
Az európai munkaerő ötödébe kerül a magyar
Folyamatosan nő a munkaerőköltség Magyarországon
A növekvő munkaerőköltség komoly versenyhátrány
Megdrágult a magyar munkaerő
Magyarországon előnyt jelent, hogy a munkaidő aránylag szabadon szervezhető, illetve kevésbé kötik a munkáltatókat a kollektív szerződések.