2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2000. év nagy áttörést hozott az ipari-, és raktáringatlanok piacán, Budapesten és agglomerációjában - derült ki a DTZ Hungary kutatásából.

Ahogy az irodapiacon, úgy a modern ipari létesítmények esetében is valószínűsíthető, hogy az elkövetkező években a kínálat növekedni fog, hiszen a könnyűiparban érdekelt, raktározással, logisztikával, vagy akár kiskereskedelemmel foglalkozó cégek hatékony működésükhöz igénylik a korszerű épületeket. A városon kívüli ipari parkok, vegyes iroda- és raktárfejlesztések száma tovább nő, hiszen csupán 2002. végéig, további 120.000 négyzetméternyi új terület felépítése szerepel a fejlesztési tervekben.

Középtávon esetleges túlkínálat alakulhat ki, azonban hosszabb távon az új építések üteme egészséges párhuzamban áll a növekvő igényekkel. A kínálat egy része a felszabaduló, javarészt korosabb ingatlanállományból adódik majd, melyek újbóli bérbeadása meglehet, nehézséget jelent a tulajdonosoknak.

Természetesen az épületek egy részét a cégek továbbra is saját használatra építik, vagy építtetik, de a bérbeadási céllal épített ingatlanok száma is jelentős marad.

Bár mára a piacon több kedvező elhelyezkedésű, megfelelő bérleti feltételeket kínáló, modern terület várja a bérlőket, a vélelmezett lappangó kereslet ez idáig csak lassan eredményezett tényleges bérleti vagy adásvételi üzletkötést. Máig érezhető egyfajta bizonytalanság az új ingatlanokkal szemben, hiszen e létesítményeknek nincsen igazi piaci múltjuk Magyarországon. A valóságban a spekulatív fejlesztések közül csak keveset sikerült felépülésükkor azonnal bérbe adni. A DTZ becslése szerint jelenleg 100.000 négyzetméter a piacon lévő kereslet, melynek körülbelül 60 százaléka aktív ingatlankeresés.

A bizonytalanság ellenére azonban jelentős összterület került bérbeadásra. Míg 2000-ben 30.000 négyzetméternyi területet adtak bérbe, 2001. októberéig 50.000 négyzetméternyi terület talált bérlőre, és ez javarészt egybeesett a felépített ingatlanállománnyal. Az új bérlők között számottevő a szállítmányozói, logisztikai, illetve kereskedelmi cég. A költözések oka egyrészt a már működő cégek terjeszkedése vagy telephelyváltása, másrészt nemzetközi vállalkozások magyarországi tevékenységének beindítása.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!