Megvédte a kelet-európai munkavállalókat a Bundestag elnöke az egyik németországi pártpolitikus szélsőséges megnyilvánulásával szemben. A külföldön dolgozó hazai munkavállalók közül a legtöbben Németországban találnak maguknak állást.
Óva intette a külföldiekkel és az unióval szembeni félelemkeltéstől szociáldemokrata párttársait egy csütörtöki interjúban Wolfgang Thierse - írja az MTI. A német Szövetségi Gyűlés elnöke élesen bírálta ilyen értelmű szavai miatt a pártot nemrég elhagyó Oskar
Lafontaine-t.
[ajanlo=257][igazitas=left/]"Nekünk szociáldemokratáknak (SPD) ki kell mondanunk, hogy Németország jövője elválaszthatatlanul össze van kötve Európával" - mondta a Bundestag elnöke a Berliner Zeitungnak adott interjújában.
Lafontaine - aki a szociáldemokratákkal rivális új baloldali erőt igyekszik kialakítani - két hete egy nagygyűlésen azt mondta: "Az államnak kötelessége megvédeni az állampolgárait, megakadályozni, hogy családapák és -anyák munkanélkülivé váljanak, miközben olcsó bérért dolgozó külföldi munkások veszik el a munkahelyeiket."
A házelnök szerint demagóg dolog ilyeneket állítani. "A külföldiekkel való félelemmel nem szabad játszani, még választási kampány idején sem" - figyelmeztetett. Thierse hozzátette, hogy szerinte nem nagy ár a német polgároknak évente fejenként 90 euró azért, hogy az országnak hatalmas exportpiaca legyen, kényelmes legyen az utazás, határok nélkül lehessen munkát vállalni.
A Napi Gazdaságot idézve az mfor.hu-n korábban arról olvashattak: a külföldön munkát vállaló honfitársaink közül legtöbben a kvótarendszert felállító Németországot és Ausztriát választják annak ellenére, hogy Nagy-Britannia, Írország és Svédország teljesen megnyitotta munkaerőpiacát az újonnan csatlakozottak előtt. Míg Németországban 17 ezer, Ausztriában 14 ezer, addig Nagy-Britanniában 4 ezer, Írországban mindössze kétezer magyar jár dolgozni.
Németországi munkaerőpiaca vonzerejét többek között annak is köszönheti, hogy az országban a hetvenes évektől kezdve egyre kevesebb órát kell dolgozni, egyre nagyobb bruttó bérekért. (Bár ez a folyamat 2004-2005-ben úgy tűnik, hogy megszakad: a német sajtó egyre gyakrabban ad hírt a kötelező munkaidő növelésének terveiről.) Bár sok tekintetben csábító a német munkavállalás, a nálunk fejlettebb országban sem talál magának mindenki ideális munkahelyet. Az ottani munkaerőpiac vesztesei az idősebb és a kevésbé szakképzett munkavállalók - derül ki a Bertelsmann Alapítvány felméréséből.
Menedzsment Fórum
Megéri Németországnak a keleti dolgozó
Megvédte a kelet-európai munkavállalókat a Bundestag elnöke az egyik németországi pártpolitikus szélsőséges megnyilvánulásával szemben. A külföldön dolgozó hazai munkavállalók közül a legtöbben Németországban találnak maguknak állást.