3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A francia kormány pénteken, nem törődve sem a szakszervezetek tiltakozásával, sem a gyenge tőkepiaci helyzettel, a vártnál magasabb áron meghirdette a nemzeti vagyon eddig legféltettebb darabja, az Electricité de France (EdF) villamosművek részleges privatizálását.

A túljegyzésre félretett részvényekkel együtt összesen legföljebb 237 590 000 új részvényt adnak ki az EdF-ből, a pénteken meghirdetett ársáv intézmények számára 29,50-34,10 euró, magánszemélyeknek 28,50-33,10 euró. A tőkeemelésből legföljebb 7 milliárd eurós bevételre számítanak, és a pénzt az EdF-nek szánják, nem pedig a költségvetési mérleg javítására. A november 17-én záruló kibocsátás után az EdF legföljebb 12,75 százaléka lesz magánkézben. A tőzsdei kereskedés november 21-én kezdődik az új részvényekkel.

A francia törvények a stratégiai közüzemi szolgáltatók legföljebb 30 százalékos privatizálását teszik lehetővé, de a konzervatív kormány az EdF esetében nem kíván 15 százaléknál nagyobb részt átengedni, ezt Dominique de Villepin miniszterelnök már csütörtökön külön hangsúlyozta. Egy bíróság csütörtökön elutasította a szakszervezetek keresetét a privatizálás ellen, és a szakszervezetek november 8-ára tiltakozó sztrájkot hirdettek.

Számos regulációs kérdést is meg kellett oldani előzetesen, mivel az EdF egyszersmind a világ legnagyobb atomerőművi áramtermelője is. Piaci elemzők szerint a kibocsátás nem épp időszerű ahhoz képest, hogy a részvénytőzsdék kéthavi mélyponton vannak. Mégis valószínű a nagy kereslet, mert az EdF még gyakorlatilag monopolszolgáltató, messze piacvezető. Noha meghaladja a korábbi várakozásokat, a kibocsátási ár sem riasztóan magas: az előzetes ársáv két szélén a bevétel 5,8-6,4-szerese lehet az EdF idénre várt pénzforgalmi többletének (EBITDA). Ugyanez az arány a német E.ON energiaszolgáltató részvényénél 5,9-szeres, az RWE-nél 5,4-szeres.

Az EdF-kibocsátás négy év óta a világ legnagyobbjának ígérkezik, maga mögé utasítva a China Construction Bank eheti, 8 milliárd dolláros kibocsátását.

Mint arról az mfor.hu korábban beszámolt, a francia kormány - a további demonstrációk elkerülése érdekében - úgy tervezte, hogy 85 százalékát megtartja az EDF-nek. Az EDF az elkövetkező öt évben 40 milliárd eurót fog befektetni Franciaországban. A tranzakcióból származó bevételt, melyet szakértők 5-9 milliárd euró közé tesznek, a vállalat köteles visszaforgatni működésébe.

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Mégis privatizálják a francia villamosenergia-szolgáltatót
Eladják a hazai hulladékpiac egyik főszereplőjét
A legnagyobb európai országokban erősítene a Démász tulajdonosa

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!