3p

Magyarország egyértelmű célja, hogy a hazai légiforgalmi irányításnak, a HungaroControl Zrt.-nek méltó szerep jusson a közép-európai légtérblokkban, ahol a társaság alkalmas lehet több szolgáltatás központi ellátására is - írja a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) abból az alkalomból, hogy csütörtökön hét ország írta alá a közép-európai funkcionális légtérblokk létrehozásáról szóló nemzetközi megállapodást.

Az MTI-hez eljuttatott közleményében a minisztérium ismerteti: a jelenlegi, államhatárokhoz igazodó légterek helyett létrejövő repülésfunkcionális légtérblokkok segítséget nyújtanak a légi forgalom kapacitásgondjainak megoldásában és a repülők gazdaságosabb, környezetkímélőbb üzemeltetésében. A funkcionális légtérblokkok létrejöttével a légi járművek a lehető legrövidebb útvonalon közlekedhetnek majd, üzemeltetési költségeik így csökkennek. A gazdaságosság és gyorsaság mellett az ésszerűbben szervezett közlekedés a károsanyag-kibocsátás, zajterhelés mérséklését is eredményezi. A legfontosabb változtatások a légi forgalom irányításában várhatók, a légtérblokkokba szerveződés összehangoltabb koordinációt tesz majd lehetővé - írja az NFM.

A szerződést magyar részről Kovács Tamás Iván európai uniós és nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár írta alá a szlovéniai Ljubljanában. A Közép-Európai Funkcionális Légtérblokk kezdeményezés (FAB CE) résztvevői Magyarország mellett Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Csehország, Horvátország, Szlovákia és Szlovénia. A megállapodás a légtérblokk jogi és intézményes hátterének megteremtését tűzi ki célul.

Az európai légtér kilenc nagyobb regionális egységbe szervezése, a jelenlegi, államhatárokhoz igazodó rendszer átalakítása meghatározó eleme az Európai Unió legfontosabb légiközlekedési törekvésének, az Egységes Európai Égbolt létrehozásának.

Kovács Tamás Iván a közlemény szerint emlékeztetett arra, hogy Magyarország uniós elnökségi feladatai között már ebben a félévben is kiemelten kezeli az Egységes Európai Égbolt és a funkcionális légtérblokkok kérdését. Az elnökség március elején, Budapesten magas szintű konferenciát rendezett a témában. Az esemény zárásaként elfogadott Budapest Nyilatkozat mások mellett a tagállamok, a funkcionális légtérblokkok, a nemzeti felügyeleti hatóságok és légi navigációs szolgáltatók számára is cselekvési pontokat jelöl meg. "A következő bő másfél évben Magyarország minden szükséges erőfeszítést kész megtenni azért, hogy a FAB CE az irányelvben rögzített 2012. december 4-i határidőig létrejöjjön" - tette hozzá a helyettes államtitkár.

Az államközi szerződés mellett a részes országok légiforgalmi szolgálatainak vezetői a regionális együttműködés gyakorlati megvalósítását biztosító megállapodást is aláírtak. "Az állami és a szolgáltatói szintű szerződések együttes megkötése kifejezi közös szándékunkat, és erős elkötelezettségünket a közép-európai funkcionális légtérblokk megvalósítása mellett" - idézi Szepessy Kornélt, a HungaroControl Zrt. vezérigazgatóját a közlemény. Hozzátette: mostantól felgyorsulhat az a folyamat, amelynek eredményeként a FAB CE lehet Európa egyik legelismertebb funkcionális légtérblokkja 2013-tól.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!