3p

Szinte pontosan 3 éve annak, hogy a kormány bevezette a lakhatási támogatást, mely lehetőséggel meglehetősen kevesen éltek.

2012 októberétől igényelhető a lakhatási támogatás, mellyel a kormány azt szerette volna elősegíteni, hogy az álláskeresők olyan munkalehetőséget is elfogadjanak, ahol a munkavégzés helye az állandó lakóhelytől távol található (100 km-en túl, vagy 5 órát meghaladó utazással jár). A magyarokra ugyanis mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy mobilisak lennének, így ezzel fokozni lehetett volna a munkavállalók mobilitását miközben a munkanélküliség csökkentését is elősegíti. A lehetőséggel ugyanis csak regisztrált álláskeresők élhetnek. A kormány által bevezetett támogatási lehetőség azonban meglehetősen szerény sikert ért el.

"2012 októbere óta közel 2600 fő foglalkoztatását segítettük elő a támogatással" - válaszolta a Nemzetgazdasági Minisztérium az mfor.hu megkeresésére. Minderre eddig összesen 1,2 milliárd forintot fordítottak.

A legtöbb kérelmet

  • Borsod-Abaúj-Zemplén,
  • Szabolcs-Szatmár-Bereg és
  • Baranya megyékben nyújtották be.

A munkavégzés helye pedig a fővárosra, Pest és Győr-Moson-Sopron megyékre koncentrálódik a tárca tájékoztatása szerint. A kérelmek igénylése és a munkavégzés helye tökéletesen visszatükrözi a munkaerőpiaci viszonyokat is. A fent említett megyékben ugyanis meglehetősen nehéz piaci állást találni, magas a munkanélküliség és döntő részben közfoglalkoztatási pozíciók érhetőek el az álláskeresők részére. Ellenben a munkavégzés helyeként megjelölt területek munkaerőpiaca sokkal egészségesebb képet mutat: alacsonyabb a munkanélküliség, magasabb számban jönnek létre új és piaci munkahelyek.

Az, hogy 3 év alatt közel 2600-an éltek a lakhatási támogatás adta lehetőséggel, azt jelenti, hogy

a foglalkoztatottság azóta bekövetkezett 9,6 százalékos növekedéséhez mindössze 0,6 százalékkal járult hozzá.

Mivel a munkanélküliek száma sokkal kisebb volumenű, az állástalanok csökkenésében nagyobb szerepe volt a támogatásnak. A munkanélküliek számában 2012 októbere óta bekövetkezett 35,8 százalékos csökkenésből 1,6 százalék köszönhető a lakhatási támogatás révén munkát találóknak.

Úgy tűnik, az NGM sem teljesen elégedett

Arra a kérdésünkre, hogy az eddigi eredményekkel elégedettek-e a tárcánál, elismerték:

"tény, hogy hazánkban nagyon alacsony a munkavállalással összefüggő lakóhely változtatás."

Ennek érdekében korábban több alkalommal is módosították a vonatkozó szabályozást, hogy kedvezőbb kondíciókkal tudják az álláskeresők igényelni a támogatást, például korábban a munkavégzés helye és az állandó lakóhely közötti, 6 órát meghaladó utazás esetében biztosítottuk a támogatást, ezt az időtartamot 5 órára csökkentettük.

Hozzátették: jelenleg a szabályozás módosítását nem tervezik. Ugyanakkor a jövőben több, a foglalkoztatás elősegítését ösztönző munkaerő-piaci programot terveznek.

"Célzottan a mobilitás szempontjából rendelkezésre állnak a helyközi utazást, valamint a csoportos személyszállítást segítő támogatásaink, amelyek szintén az álláskeresők elhelyezkedését könnyítik meg."

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!