5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kapcsolati tőkéjüket felhasználva meglepően gyorsan munkába állnak a magyar frissdiplomások - derül ki egy friss felmérésből. A főiskola vagy egyetem elvégzése után hazánkban átlagosan nettó 135 ezer forintot lehet keresni, ami lényegében megfelel az átlagbérnek. Mfor.hu-háttér.

A Diplomás pályakövetés 2009-2010 kutatási program részeként csaknem ötezer, 2007-ben diplomát szerzett fiatalt kérdezett meg kérdőíves módszerrel az Educatio Nonprofit Kft. Felsőoktatási Igazgatósága 2010 tavaszán. A felmérés adatai segítenek tisztázni több, a diplomások elhelyezkedésével kapcsolatos tévhitet. Ilyen például az egyes szakmák (bölcsész, jogász) végzettjeinek elhelyezkedési esélye vagy a munkakereséssel töltött idő hossza.

A saját kategóriájukban keveset keresnek

A kutatás során a végzettek körében mért 135 ezer forintos nettó havi átlagkereset lényegében megfelel a KSH által nemzetgazdasági szinten regisztrált átlagos fizetésnek. Hozzá kell tenni azonban, hogy a statisztikai hivatal egyaránt figyelembe vette a fizikai és szellemi foglalkozásúak adatait is, míg a kutatás csak a frissen végzett szellemi foglalkozásúak bérét tartalmazta. Ezt figyelembe véve elmondható, hogy a frissdiplomások keresete ugyan még elmarad a hasonló pozícióban lévők - de nem pályakezdők - bérétől, de már jobban keresnek a fizikai dolgozóknál (A KSH a szellemi foglalkozásúak körében 171 800 forintos, a fizikai dolgozók körében 96  600 forintos nettó átlagjövedelmet mért).



Magasabb fizetésről a gazdaságtudományi, informatikai, jogi és műszaki diplomával rendelkezők számoltak be. Ugyanakkor a gazdaságtudományi és informatikai végzettségűek között vannak a legnagyobb bérkülönbségek, azaz itt a legjelentősebbek a szakmán belüli eltérések. Átlagosan a legalacsonyabb a fizetése a pedagógusoknak, valamint a természet-, bölcsészet- és társadalomtudományok végzettjeinek, de ugyanebbe a kategóriába tartoznak a kezdő orvosok is. Ezekben a szakmákban viszont, ritka az átlagtól jelentősen eltérő, kiugróan magas vagy alacsony fizetés.

Az adatok azt mutatják ugyanis, hogy a diplomát szerző fiatalok jelentős részének már volt valamilyen munkatapasztalata, amikor átvette oklevelét, 40 százalékuk konkrétan dolgozott is államvizsgája időszakában. Ez az eredmény persze a végzettek teljes körére vonatkozik, magában foglalva a jellemzően munka mellett tanuló levelező, esti, távoktatásos munkarendben diplomázókat is. A megkérdezettek kétharmadát kitevő nappali tagozatosok között a diplomázáskor dolgozók aránya 16,4 százaléknyira tehető.


A munkaügyi statisztikák alapján az elmúlt években romlott a frissdiplomások foglalkoztatási helyzete, azonban a tömeges diplomás munkanélküliségről szóló rémhíreknek ellentmondani látszik, hogy a végzetteknek mindössze 1,9 százaléka nem talált munkát 2007-es diplomázása óta folyamatos munkakeresés ellenére sem.

A megkérdezett végzettek negyven százaléka - mint ahogy korábban említettük - már munkában állt oklevele átvételekor, több mint fele (53,5 százaléka) pedig a diploma megszerzése után keresett és talált is állást. Ez utóbbi csoport tagjai átlagosan 3,56 hónapot töltöttek munkakereséssel, ennyi tehát az az idő, ami a diplomázás és az állásszerzés között átlagosan eltelt. E frissdiplomás álláskereső réteg több mint egyharmada (37,5 százaléka) már az első hónapban - lényegében rögtön diplomázás után - munkába állhatott. További 18,6 százalékuk kettő, majd 15,3 százalékuk három hónap alatt talált munkát. A friss diplomával állást keresők 28,6 százalékának kellett tehát négy vagy több hónapot várni a munkába lépésre - állapítja meg a felvi.hu oldalon közölt felmérés.

A diplomázás után átlagosnak tekinthető 3,56 hónapos álláskeresési időszak az egyes szakterületeken nem nyúlik egyformán hosszúra. A felmérés egyik meglepő megállapítása, hogy a bölcsész és jogi diplomák túltermeléséról szóló vészjelzések ellenére e két képzési terület végzettjei az átlagosnál gyorsabban „kelnek el" a munkaerőpiacon.

Az orvos- és egészségtudományi, valamint a gazdaságtudományi képzési területek állást kereső diplomásai is hamarabb találnak állást az átlagnál (előbbi esetében nyilván a rezidensi rendszer becsatornázási funkciója is érvényesül). Az átlagosnál hosszabb időbe telik az elhelyezkedés a természettudományi, a pedagógiai és társadalomtudományi végzettségűek esetében.

A fizetés miatt morgolódnak

A kutatás során kiderült, hogy az elhelyezkedett diplomások munkájuk szakmai, tartalmi részével elégedettek, a fizetéssel kapcsolatban azonban már kevésbé pozitív a véleményük. Főként a pedagógiai, orvos- és egészségtudományi, természet- és társadalomtudományi szakmák végzettjei érzik kevésnek a bérüket.

A felmérés másik érdekes eredménye, hogy a diplomázás utáni első munkahely megszerzésében a személyes kapcsolat szerepe meglepően erősnek bizonyult. A végzés után állást kereső frissdiplomások egyharmada ismerős ajánlása révén szerzett munkát. A munkakeresés formális útjai közül az álláshirdetés 28,4, a munkaközvetítő cég pedig 3,9 százalékuknak segített.

A felsőoktatási intézmények szerepe az első munkahely megtalálásában csekély - a friss diplomával rendelkezők körében összesen 6,9 százalékban járultak hozzá valamilyen módon (akár karrier irodák, tanári ajánlások, akár intézményi kapcsolatok révén) az első diplomás állás megszerzéséhez.

Miként a diplomázás utáni három év a munkaerő-piaci útkeresés időszakának is tekinthető, az adatokból azt is láthatjuk, hogy az eltelt időszak sokaknak a stabilizálódást is jelentette. A munkaerőpiacra belépett válaszadók kétharmada nem váltott munkahelyet az államvizsga óta, tehát jelenleg is ott dolgozik, ahol államvizsgája idején, vagy közvetlen utána kapott állást.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!