3p

Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság?
Tartogat még meglepetéseket Trump?
Ki profitálhat Gyurcsány Ferenc távozásából?

Online Klasszis Klub élőben Lengyel Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves politológust, közgazdászt!

2025. május 20. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megnyílt a 113. Budapesti Nemzetközi Vásár (BNV), a rendezvény idei díszvendége Kína, mivel az ázsiai ország idén ünnepli a Magyarországgal való diplomáciai kapcsolatfelvétel 60. évfordulóját.

Az ötnapos budapesti rendezvény megnyitóján Varju László, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára elmondta: a 60 éve megkezdett együttműködés eredményeként Kína mára Magyarország legfontosabb Európán kívüli gazdasági partnerévé vált, és a kétoldalú kapcsolatokban elsődleges jelentőségű a gazdasági és kereskedelmi együttműködés.

Varju László Kína vonatkozásában az elért eredmények közül kiemelte a nagy kínai elektronikai vállalatokkal kialakított együttműködést, a kínai kereskedelmi minisztérium támogatásával Budapesten létesítendő kínai márkás áruk központját, és a Budapest és Peking között működő közvetlen légijáratot.

Hangsúlyozta: a jövőben a gazdasági kapcsolatok építésének további területe lehet, hogy a magyar és kínai vállalatok együttműködve lépjenek fel az európai piacon.

"Magyarország elkötelezett aziránt, hogy hídfőként szolgáljon az Európai Unió és Kína között" - mondta Varju László. Magyarország fejlett ipari kultúrájával, magasan képzett munkaerejével, és egyedülálló kutatás-fejlesztési hátterével jó piacot és befektetési lehetőséget biztosít a termelés kihelyezésében is érdekelt kínai vállalatoknak - húzta alá az államtitkár.   

Kao Csien (Gao Jian), a Kínai Népköztársaság budapesti nagykövete a megnyitón kiemelte: az utóbbi években a kínai-magyar kereskedelem volumene évről évre nőtt, és 2008-ban elérte a 2,5 milliárd dollárt, amely az előző évhez képest több mint 20 százalékos bővülést jelent. Kína mára Magyarország tizedik legfontosabb kereskedelmi partnere, míg Kína számára a közép-kelet-európai térségben Magyarország a második legfontosabb partner - mondta a nagykövet. Hozzátette: a kínai befektetések elősegítik mindkét ország gazdasági fejlődését és a munkahelyteremtést.

A BNV keretében a kínai Kereskedelmi Minisztérium által rendezett kínai áruk vásárán mintegy 200 négyzetméteren 130 standdal 82 kínai vállalat - közöttük 17 pekingi cég - mutatkozik be. A látogatók a kiállított termékek között láthatnak például telekommunikációs termékeket, elektronikai alkatrészeket, háztartási elektronikai és lakberendezési cikkeket, orvostechnikai eszközöket, valamint ruházati és textilárut, és intelligens robotot is.

A 113. BNV a az otthonteremtés mellett a kert és hobby, a barkácsolás, az irodalom, a divat, a "gyermekbirodalom", valamint az egészség és wellness témakörét helyezi előtérbe.

Tavaly 55.000 látogatót fogadott a rendezvény, idén hasonló érdeklődésre számítanak a szervezők. A 470 kiállítóból 267 a magyar bemutatkozó vállalkozás.

A BNV-vel párhuzamosan agrárexpót, nemzetközi találmányi kiállítást is rendeznek a Budapesti Vásárközpont területén.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!