3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Miközben a béka feneke alatt lévő lakásépítési és használatba vételi engedélyek száma még tovább tudott süllyedni az idei év második negyedévében, vannak biztató jelek, amik előrevetíthetik a lassú fordulatot.

Hétfőn reggel közölte a KSH az idei év első felében kiadott lakásépítési, illetve használatba vételi engedélyek számát. Bár az építőipar egyre határozottabb növekedést mutat a tavalyi év megelőző időszakához képest, a bővülés, ahogy arra többször felhívtuk figyelmet, szinte teljes mértékben az EU-forrásokból finanszírozott infrastruktúra-építéseknek köszönhető. A háztartások által finanszírozott lakások, házak építése azonban a béka feneke alatt van.

A most közölt adatok szerint az idei év második negyedévében 2018 lakásépítési engedélyt adtak ki, ami 26,4 százalékos csökkenést jelent 2012 hasonló időszakához képest. De ha 2005 második negyedévét nézzük, akkor a 14 400-as engedélyszámhoz viszonyítva az elmaradás 86 (!) százalékos.

A használatba vételi engedélyeknél a most közölt 1557-es háromhavi szám 23 százalékos elmaradás tavalyhoz képest, míg a 2005-ös 8000-hez képest 80 százalékos a visszaesés mértéke.

De próbáljuk optimistán nézni

Bármilyen meglepő, a bődületes elmaradás ellenére van három pozitív adat, ami esetleg a közeledő fordulatra utalhat. Azt azért gyorsan hozzátesszük, hogy az elmúlt években olyan mélyre süllyedtek az értékek, amihez képest egy kis pozitív elmozdulás is komolyabb pluszt mutathat a statisztikákban.

Kisebb az elmaradás az első negyedévhez képest

Az első pozitívum, hogy a második negyedévben a visszaesés mértéke már "csak" 28,4 százalék volt az építési engedélyek számában, miközben az idei év első három hónapjában még 35,6 százalékot jegyezhettünk fel. Az átadott lakások statisztikájában még nagyobb a pozitív változás az előző évhez képest, hiszen itt a most már 23 százalékos visszaesés a fele az első negyedévi 54 százaléknak.

A kisebb mértékű éves visszaesésnek köszönhetőn a négy negyedéves gördülő értékek is már alig mozdultak el lefele. Úgy tűnik, hogy a piac lassan "padlót fogott". Ahhoz azonban, hogy onnan fel is tudjon tápászkodni, az építési engedélyek számának kellene markánsan pozitív irányba elmozdulni. Hiszen ahhoz, hogy a lakásokat használatba lehessen venni, előbb építési engedélyeket kell kérni.

Budapest végre pluszos

A megyei jogú városokban az országos átlaghoz hasonló (41 százalékos) volt a lakásépítés visszaesése, a többi városban és a községekben az egy évvel korábbinak még a felét sem érte el a használatba vett lakások száma. Növekedés csupán Budapesten következett be, ahol az év első
félévében az előző év azonos időszakához képest 13 százalékkal több – 882 lakás –, az összes új lakás egyharmada épült.

A budapesti növekedés teljes egészében két-három nagyobb beruházáshoz köthető, amelyek befejezéseképpen a második negyedévben közel 500 lakás kapott használatbavételi engedélyt.

A vállalkozásoknál is ugrottak a számok

A KSH mai statisztikájának harmadik pozitív adata, hogy a vállalkozások által eladásra épített átadott lakások száma 719 darab lett, ami a 2006-os hasonló időszakának 2314 darabjának mindössze 31 százaléka, de tavalyhoz képest 70 százalékos a növekedés.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!