Ezt Jakutföld autonóm köztársaság elnöke jelentette be szerdán tartott sajtótájékoztatóján.
Jegor Boriszov azt mondta, hogy az Alrosa mellett egyebek között a Rosneft (Rosznyefty), a legnagyobb orosz olajvállalat is lekerül a listáról. Erről a szövetségi kormány június 27-i ülésén döntenek.
Az orosz kormány két éve döntött arról, hogy néhány év alatt mintegy 900 társaságban csökkentik vagy szüntetik meg az állami részesedést, és a mintegy 33 milliárd dollárnyi bevételt a költségvetési hiány csökkentésére költik.
Az Alrosa adja a világ gyémánttermelésének negyedét, és a második legnagyobb ágazati cég az Anglo American bányaipari vállalat De Beers leánycége után.
Az orosz kormány 7-8 éve tervezi az Alrosa részbeni eladását a tőzsdén. Orosz illetékesek nemrég ezt október végére, vagy november elejére valószínűsítették. Az Alrosa 14 százalékát tervezték értékesíteni a moszkvai börzén 1,3-2,1 milliárd dollárért.
Az állam a cég többségi, 50,9 százalékos tulajdonosa, 32 százaléknyi hányaddal rendelkezik a gyémánttermelés helyszínéül szolgáló Jakutföld és mintegy 8 százalékkal a térség több városa.
Tervek szerint az idén az Alrosa 1 milliárd dollár körüli adózott eredményt ér el, ami nagyjából megegyezik a múlt évivel, 4,5 milliárd dollár fogalom mellett.
Az Alrosa tavaly 34,4 millió karát gyémántot bányászott, értékesítése elérte a 4,8 milliárd dollárt.
A De Beers kevesebbet bányászik, de nagyobb a bevétele, mert gyémántjai általában nagyobbak és drágábbak, mint orosz vetélytársáé. A De Beers tavaly 27,9 millió karátnyi gyémántot hozott a felszínre, amit 6,1 milliárd dollárért adott el.
Az Alrosa azt közölte, hogy a március végével záródott három hónapban 7,5 millió karát gyémántot bányászott. Eladásai 2 százalékkal 1,2 milliárd dollárra nőttek.
MTI