A 46 milliárd forintos összeg csak a legkisebb bérek növeléséhez elegendő. Ha a többi munkavállaló számára a cégek teljesíteni akarják például a kormány 2008. évre vonatkozó keresetajánlását (4,5 százalék), az további terheket ró rájuk, úgy, hogy a dolgozók jövedelmének vásárlóértéke nem emelkedik az infláció várható mértéke miatt.
Az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) tagjai számára készült munkaanyagból kiderült: főleg a 10–49 főt foglalkoztató vállalkozások sínylik meg majd az érvényben lévő hároméves bérmegállapodás utolsó esztendejének kötelező emelését. Náluk 2008-ban közel kétszázezer embernek kell alapfizetést növelni. A szakanyag csak az ötnél több dolgozót alkalmazó vállalkozások bérterheit kalkulálja, ám a mikrovállalkozásoknál is nagy terhet jelent majd a garantált bérminimumokra való ráállás.
A minimálbér-emelés a feldolgozóiparban, a garantált bérminimumok növelése a kereskedelemben jelenti a legnagyobb terhet a cégeknek. Mindkét ágazat munkaadói mélyen a zsebükbe nyúlhatnak, az előbbiben ugyanis 13,6, az utóbbiban 12,6 milliárd forintos bérnövelés szükséges ahhoz, hogy a cégek teljesítsék törvényi kötelezettségüket.
A kereskedelemben már tavaly is gondot okozott a szakképzetteknek járó bérminimum növelése. A Kisosz egy tavalyi elemzéséből kiderült, az érintett cégek egyharmada már akkor jelezte, hogy az adódó költségek nem termelhetők ki, a vállalkozások fele pedig csak nagy nehézségek árán tudja megfizetni a pluszbért és annak terheit, írja a Világgazdaság.