A mostani döntés előzménye, hogy a bosnyák kormány már májusban közölte, a Mol-INA konzorciummal kezd exkluzív tárgyalásokat, miután az 220 millió bosnyák márkás (138,9 millió dolláros) ajánlatot tett a társaságra. A tárgyalások azonban az ár körüli viták miatt megrekedtek - számolt be a Világgazdaság.
Mint ismeretes azt követően születhetett meg a döntés erről, hogy egy szarajevói bíróság érvénytelennek nyilvánította az állam 20 millió márkás adóhátralék követelését, melyet a vevő konzorciumnak kellett volna állnia a privatziációs feltételek szerint. Az Energopetrol eladása a legnagyobb idei privatizációs tranzakció Boszniában. A balkáni államnak pedig - mutatnak rá kormányzati tisztviselők - égető szüksége van a külföldi tőkére, hogy talpra állíthassa gazdaságát.
A Mol és az INA egyébként 10,2 millió bosnyák márkát fizet a 67 százalékos pakettért, 60 milliót az adósság kezelésére, 150 milliót pedig beruházásokra fordít a következő három évben. A fenmaradó pakettből 22 százaléknyi marad állami tulajdonban, 11 százalékot pedig kisbefektetőknek ajánlanak fel. Az Energopetrolnak 65 töltőállomásból álló hálózata van, a tőkéje 22,7 millió, teljes adóssága pedig 60 millió márkára rúg - írja a Világgazdaság.