5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Vértesi Erőmű Zrt. a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló törvény alapján megkezdi a felkészülést a társaság végelszámolásának megindítására, döntött a cég rendkívüli közgyűlése kedden.

Az erőmű legjelentősebb részvényese, a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM Zrt.) közleménye szerint visszahívták az elnöki és vezérigazgatói posztból Szabó Pált, utódja Magyari József vezérigazgató lett. A közlemény szerint a közgyűlés határozatában ismerte el Szabó Pálnak az eltelt több mint egy éves időszakban a működőképesség fenntartása érdekében kifejtett következetes szakmai tevékenységét.

Az MVM Zrt. igazgatóságának döntése értelmében a végelszámolás megindítását megelőzi a Magyar Nemzet Vagyonkezelő (MNV) Zrt. illetve a kormányzat érintett szerveinek tájékoztatása, valamint a Cégtörvényben és a Munka törvénykönyvében foglaltaknak megfelelően az érdekképviseleti szervezetek tájékoztatása.

A közgyűlésen a fő részvényes a döntést azzal indokolta, hogy a végelszámolás megindítása a Vértesi Erőmű Zrt. jelenlegi helyzetében az egyetlen olyan jogi eszköz, amely a pénzügyi fenyegetettség mellett lehetőséget biztosít a folyamatok kézben tartására, ezen belül is kiemelten a munkavállalók szempontjainak megjelenítésére.

A közgyűlés döntött arról, hogy az előfeltételek teljesülését követően átfogó programot kell kidolgozni, és ennek keretében kell rendezni a meginduló eljárás legfontosabb kérdéseit. Eszerint a szénfillér rendszerének határnapjáig, azaz 2010. december 31-ig meg kell határozni a bányászati tevékenység fennmaradásának feltételeit, valamint Oroszlány és Bokod távhőellátásának felelősségét. A közgyűlési döntés egyben javaslatot tesz egy átfogó térségi fejlesztési alap létrehozására, amely az MVM Zrt. tervei szerint a foglalkoztatási kérdések kezelésében, az átképzések, a munkahelyteremtés, valamint a bányászati szakmakultúra megőrzésében fog fontos szerepet játszani.

A végelszámolás tényleges megindítására vonatkozó következő közgyűlés az elemzések és programok figyelembe vételével dönthet, ez előtt azonban tájékoztatják a kormányzatot és az érdekképviseleti szerveket.

A közgyűlés tudomásul vette a legutóbbi közgyűlés óta lemondott igazgatósági tagok távozását, és igazgatósági taggá választotta Magyari Józsefet, Juhász Sándort, Ihász Zsoltot és Karda Lászlót. Az igazgatósági ülés alatt demonstrációt tartottak a Bokodi Erőmű előtt a Vértesi Erőmű Zrt. (VÉRT) szakszervezetei a munkahelyek megtartásáért. Az Oroszlányi Bánya- és Energiaipari Dolgozók Szakszervezete (OBEDSZ) és a Dunántúli Villamosenergia-ipari Szakszervezet (DUVISZ) álláspontja szerint a végelszámolásról szóló döntés elfogadhatatlan és jogszerűtlen. A két szakszervezet követeli a Vértesi Erőmű 1550 munkahelyének megőrzését.

A Vértesi Erőmű fő tulajdonosa, a közel 100 százalékban állami tulajdonban lévő Magyar Villamos Művek Zrt. igazgatósága már két alkalommal javasolta a társaság tevékenységének leállítását, de az MVM tulajdonosa a továbbműködtetésről határozott, amiről 2009. június 23-án kormányhatározat is született. Ebben a kormány arra kérte a közvetlen tulajdonos MVM-et hogy meghatározott ideig biztosítsa az erőműtársaság további működést.

Az MVM a mostani döntést beharangozó közleménye hivatkozik két szakértői véleményre, amelyek szerint a VÉRT által fenntartott foglalkoztatás aránytalanul magas terhet jelentett a tulajdonos és a magyar áramfogyasztók számára. A becslések szerint az elmúlt tíz évben 120 milliárd forintot meghaladó támogatást igényelt a működtetés fenntartása.

A kormányhatározatban is előírt, a társaság továbbműködtetésének egyik feltételéül szabott hatékonyságnövelésben jelentős lépéseket tett a VÉRT - jegyzi meg a közlemény. A társaság működését azonban kedvezőtlenül érinti az, hogy a gazdasági válság miatt nyomottak az áramárak, az Európai Unió 2010 végéig engedélyezte a bányászattal összefüggő támogatást, a szénfillér fennmaradását, valamint az, hogy nem vezetettek eredményre a potenciális befektetők felkutatására illetve külső források bevonására irányuló próbálkozások.

Megemlíti a közlemény a VÉRT-tel kapcsolatos pereket is. Az erőműtársaság 30 milliárd forintra perelte a Kapolyi László nevével fémjelzett System Consultingot egy több milliárd forint értékű meghiúsult áramvásárlási szerződés miatt.  Ennek a szerződésnek a következményeként pedig több áramkereskedő pert indított a VÉRT ellen, eddig egy bírósági ítélet született, ami miatt közel kétmilliárd forint kárt meg kell fizetnie a VÉRT-nek.

Szabó Pál, a VÉRT vezérigazgatója március végén, a 2009. évet lezáró közgyűlést követően a helyi televízióban azt mondta, hogy a VÉRT a 2009. évet 3,9 milliárd forint veszteséggel zárta, és jegyzett tőkéje a tavaly nyári 9,2 milliárd forint tőkeleszállítás után mindössze 500 millió forint. A tőkeleszállításra a meghiúsult árameladási szerződéssel kapcsolatos több mint 8 milliárd forintos veszteségleírás miatt volt szükség. A 2010. évi üzleti tervet 720 millió forint veszteséggel fogadták el, de Szabó Pál elmondása szerint 13-14 milliárd forint tulajdonosi támogatásra is szükség van ebben az évben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!