A döntés hátterében az áll, hogy az Európai Unió kötelezettséget vállalt arra, hogy drasztikusan leépíti a cukoripari kapacitásokat. A Magyar Cukor Zrt. döntésének közvetlen oka az volt, hogy a Bizottsági reformok nemcsak a cukorgyártók, hanem a cukorrépa-termelők számára is lehetővé teszik, hogy jelentős kárpótlás fejében, az összes megtermelt nyersanyag tíz százalékának erejéig maguk döntsenek a cukorrépa-termelés feladásáról.
A növekvő nyersanyagköltségeket és a csökkenő kapacitáskihasználtságot figyelembe véve a cég vezetése ezért úgy döntött, hogy magyarországi termelését a megnövelt kapacitású kaposvári cukorgyárba vonja össze, cukorgyártási kvótájának egyharmadát visszaadja, s az idei kampány végeztével megszünteti a cukorgyártást a vállalat petőházi cukorgyárában. Ezt a döntést az Agrana legfőbb döntéshozatali szerveinek még jóvá kell hagyniuk.
A döntés értelmében a petőházi gyárban megszűnik a cukorrépa-feldolgozás, ám továbbra is megmarad a cukortárolási és -csomagolási tevékenység. Ezzel lehetőség nyílik mintegy negyven szakképzett dolgozó további foglalkoztatására. A gyári létszám jelenleg közel 150 fő, a dolgozók foglalkoztatásának megszüntetésével kapcsolatban a vállalat vezetése átfogó szociális tervet készít, amelyről megkezdi a tárgyalásokat a munkavállalói érdekképviseleti szervezetekkel.
A tervek szerint a gyártelep nem használt eszközeinek leszerelését valamint a teljes környezetvédelmi rekultivációt mintegy három év alatt kell a társaságnak végrehajtania. Középtávon a cég ipari park létesítését tervezi Petőházán, ami mérsékelheti a gyárbezárás foglalkoztatási hatásait, áll a társaság közleményében.