2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az idei év szeptember 30-ig kapott haladékot Magyarország arra, hogy benyújtsa az Európai Bizottságnak a nemzeti megújuló energia cselekvési programot - közölte a nemzetgazdasági minisztérium sajtóosztálya az MTI kérdésére. Az eredeti határidő 2010. június 30. volt.

A programnak azt kell tartalmaznia, hogy Magyarország miként akarja elérni a számára 2020-ra előírt 13 százalékos megújuló energiaforrás arányt. Az Európa Tanács 2007-ben határozott a megújuló energiaforrások arányának növeléséről, ezt követően a magyar kormány jóváhagyta az erről szóló, 2008-2020 közötti időszakra vonatkozó nemzeti célkitűzéseket. Ez tartalmazta, hogy a zöldáram termelését a 2006. évi 1.630 gigawattról 2020-ra 9.470 gigawattra növelik. A hőtermelésben a megújulók arányát a 2006. évi 36 petajoule-ról 87,1-re emelik. Az üzemanyag-felhasználásban pedig a 2006. évi egy petajoule-ról 19,6-ra emelik a megújuló energia arányát.

A nemzeti fejlesztési minisztérium legutóbbi adatai szerint 2009-ben a megújulóenergia-felhasználás az összes energiafogyasztás 7,3 százaléka volt, szemben az egy évvel korábbi 5,9 százalékkal.

A villamosenergia-termelésben a részarány valamivel magasabb: elérte a 7,5 százalékot. Tavaly az összes villamosenergia-felhasználás a 41.518 gigawattóra volt, amiből a megújulók 2.704 gigawattórát tettek ki.

A szélerőművek által termelt áram a 2008. évi 205 gigawattóráról 327 gigawattórára nőtt, a többi lényegében a biomassza, biogáz és egyéb hulladék bázisú termelés volt.

A kormány - egy friss minisztériumi anyag szerint - arra számít, hogy szigorodni fognak a környezet- és természetvédelmi szabályok, ezért ezt az energetikai döntéseknél figyelembe kell venni.

A korábbi kormány által elfogadott, a 2008-2020 közötti időszakra szóló megújuló energiastratégiát felülvizsgálták, és Magyarország azt jelentette az EU-nak a múlt év végén, hogy alapvetően önállóan kívánja elérni a megújuló célokat, csak a bizoüzemanyagok területén lehet képes exportőrként részt venni az együttműködésben. Az EU rugalmasság mechanizmusokat épített be a klímavédelmi célkitűzések megvalósításába: a tagállamok vásárolhatnak, vagy értékesíthetnek a forrásokat.

Az elemzések szerint a megújulóenergia-felhasználás 2020-ig szóló programjához mintegy 400 milliárd forint támogatás szükséges.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!