Egy brit felmérés szerint jelentős emelkedés és gyenge átláthatóság jellemzi a topmenedzserek fizetését.
Az Independent Remuneration Solutions szerint a szigetországi vezetők tavaly átlagosan 22 százalékkal magasabb jövedelemben részesültek. Ez annak ellenére történhetett így, hogy a vállalatok eredményességének bővülése ennek csak töredéke volt, és számos vállalat nyilatkozott előzetesen a fizetések visszafogásáról.
A legnagyobb cégek első emberei átlagosan 2,6 millió fontot kaptak, derül ki a 800 vállalatot átfogó felmérésből. A jövedelmeknek csak kisebb része származott fizetésből, igen jelentős volt ugyanakkor a kevésbé követhető elemek aránya. Mindez annak ellenére így van, hogy több szervezet is kezdeményezett már normákat illetve jogszabályokat, amelyek a részvényopciókra, a hosszútávú ösztönzőkre vagy éppen a nyugdíjjárulékok mértékére vonatkoznak.
Amíg mindezt nem kényszerítik ki, addig az egekig növekvő menedzser-fizetéseknek nehéz lesz határt szabni, vélekedett az IRS vezetője.
Nem jártak ilyen jól 2003-ban az amerikai cégvezetők, az ő összfizetésük mintegy 4,1 százalékkal csökkent, 6,2 millió dollárra esve vissza. A csökkenés elsősorban a hosszútávú kompenzációs formák terén jelentkezik: az alapfizetések a Mercer által vizsgált 350 cégnél ezzel szemben 7 százalékkal nőttek, elérve a 2,1 millió dollárt.
A plusz juttatások terén tapasztalható elvonások elsősorban a részvényesek egyre növekvő tiltakozásának köszönhetők. Ők számos esetben kifogásolták a kiemelkedő vezetői bónuszokat a veszteséges vállalatoknál. Ennek következtében a részvényopciók terén mutatható ki az amerikai vállalatoknál a legjelentősebb csökkenés.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Eltérő vezetői juttatási megoldások a hazai cégeknél
Ellenőrizze, hogy megfelelően fizetik-e
Hazai topfizetések
Menedzserfizetések: a briteknél nőnek, az USA-ban csökkennek
Egy brit felmérés szerint jelentős emelkedés, és gyenge átláthatóság jellemzi a topmenedzserek fizetését.