A világgazdasági tendenciákra utalva az elemzés megállapítja, hogy a világgazdaság fejlett térségeiben a múlt év második felében kialakult recesszió az év elején elérte a mélypontját. A konjunktúraelemzők viszont a gazdaság közeli élénkülésére számítanak. Ezt a bizalmi index javulására, a kedvezőbb termelői várakozásokra alapozzák. Ebbe az irányba mutat a munkanélküliségi ráta kismértékű csökkenése.
A valóságban az élénkülésre utaló jelek a külkereskedelmi forgalomban, valamint az ipari termelés alakulásában február végéig még kevéssé érvényesültek. Inkább az eddigi mélypont körüli stagnálás volt jellemző. Az Amerikai Egyesült Államokban az ipar termelése januárban és februárban egyaránt számottevően alatta maradt az előző év azonos időszakában mértnek, a csökkenés mértéke azonban kissé mérséklődött. Az Európai Unió ipari termelése a tavalyi szint alá esett. A CEFTA-országcsoportban - Lengyelország kivételével - az ipari termelés nem csökkent a tavalyi szint alá, de a növekedés üteme számottevően mérséklődött, illetve a termelés a tavaly január-februári szint körül alakult. Februárban az országok többségénél élénkülés mutatkozott.
Merre megy a világgazdaság?
Nem kezdődött meg a gazdasági élénkülés az első két hónapban az Amerikai Egyesült Államokban, illetve az Európai Unióban, sőt Magyarország fő gazdasági partnereinél, Németországban és Ausztriában a recesszió még a közösségi átlagnál is erőteljesebb - ismerteti a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közleménye.